Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčová umožňuje současná legislativa zneužívání trestního zákoníku (klikněte zde). Pokud chce například někdo získat informace o protistraně v civilním sporu, může podat jakékoli, byť naprosto absurdní trestní oznámení. Díky tomu získá informace zneužitelné v původním civilním řízení. Toto zneužívání práva je v Česku běžné.

Bradáčová tvrdí, že zneužívání platné legislativy k nekalým praktikám umožňují politici nekoncepčním schvalováním zákonů. S Bradáčovou souhlasí předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, který prohlásil: „Nechutná politická kazuistika ohrožuje již tak chatrnou legislativu.“

Poslanci totiž často překotně mění legislativní pravidla například v situaci, kdy nějaká trestní kauza přiláká pozornost médií. Vzpomeňme urychlené jednání sněmovny, která chtěla měnit pravidla ve chvíli, kdy policie zatkla poslance Davida Ratha. Snaha zalíbit se veřejnosti či snaha vyhovět lobbistům a kmotrům působí chaos v zákonech. Policie a státní zastupitelství zůstávají mnohdy bezradné, protože mnohé legislativní změny postrádají smysl nebo si vzájemně odporují.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky - diskuze.