V roce 1996 bylo v alžírské pohoří Atlas brutálně zavražděno sedm trapistů v klášteře Notre Dame de l´Atlas nedaleko vesnice Tibhirine. Jejich život v území zužovaném bojem mezi vládními jednotkami a povstalci připomíná film "O bozích a lidech". Oficiální příčinou jejich smrti byl únos a poprava provedená islamistickými povstalci. Ti operovali na tomto území, znali mnichy a několikrát navštívili i samotný klášter, kde jim byla poskytnuta lékařská pomoc.

Hned po oficiálním vládním prohlášení se vyskytly zásadní pochybnosti o pravdivosti vládní verze. Vyšetřování shrnul katolický deník La Croix v této studii. Za prvé, povstalci mnichům přiznali právo pohostinnosti a je téměř vyloučeno, že by je zabili tak nízkým způsobem; za druhé, celé vylíčení únosu a vraždy je velmi nepravděpodobné a obsahuje nejasnosti; za třetí, opakovaně se vyskytli svědci, kteří tvrdí, že akci provedly vládní jednotky a nikoliv povstalci.

Pravděpodobná verze zní následovně. Únosci (pravděpodobně agenti-provokatéři převlečení za islamisty nebo samotní islamisté) unesli mnichy z důvodů výkupného a drželi je na skrytém místě. Místo bylo známo armádě a ta buď náhodně nebo cíleně na beduínské stany zaútočila a zabila jednak rukojmí a jednak jejich únosce. Pak byl útok oficiálně připsán islamistům.

Prezident François Holland je nyní na návštěvě v Alžíru, kde chce zlepšit politické a ekonomické vztahy. Francouzští podnikatelé totiž Afriku silně zanedbávali a nyní se jim to vymstilo (viz naše týdenní číslo o Francii). Přátelé a příbuzní zavražděných mnichů sestavili hned po vraždě výbor žádající vyšetření celé záležitosti a podali ve Francii a v Alžíru civilní žaloby proti neznámým pachatelům. Oficiální verzi nevěří a mají k tomu dobré důvody. Nyní se obrátili dopisem na francouzského prezidenta, aby využil své návštěvy k intervenci u svého protějšku. Žádají, aby obě vlády provedly skutečné vyšetřování vraždy.