Mimoparlamentní Strana svobodných občanů hlásící se k myšlenkám libertarianismu, rakouské a chicagské ekonomické škole a euroskepticismu začala před několika dny sbírat podpisy pod petici na vystoupení z EU.

Strana svobodných občanů také plánuje protest přímo na den 2. dubna, kdy prezident společně s předsedou Evropské komise José Barrosem plánuje vyvěsit vlajku Evropské unie na Pražském hradě.

Podle předsedy strany Petra Macha není modrý prapor s hvězdami oficiální vlajkou EU. "Navíc ani vlajky jiných mezinárodních organizací, jichž je ČR členem, na Hradě trvale nevisí a nemají viset. Ani na sídle britské královny či francouzského prezidenta prapor EU nevisí," uvedl.

Čeští Svobodní ve svém programu kromě vystoupení z EU prosazují vyrovnaný státní rozpočet, splacení státního dluhu prostřednictvím privatizace státních podniků, boj proti byrokracii a za svobodu internetu. Protestovali také proti návrhům na zvyšování minimální mzdy a požadují, aby se zdanění zaměstnanců snížilo na úroveň OSVČ.

Strana byla založena v únoru 2009, má něco přes 500 členů a v posledních parlamentních volbách do PS v roce 2010 obdržela 0,74 % hlasů.