Důvod nezájmu Turecka a Západu o Kurdy bojující v Kobane je úplně jednoduchý. Územní boj proti ISILu zde řídí marxistická vojenská odbočka kurdské armády Pešmergů. O bojích kolem tohoto hraničního města jsme již psali (Vražedná situace na syrsko-turecké hranici). V současné době zde proběhlo bombardování, které snad zabilo některé bojovníky z ISILu. Ale přitom západní stíhačky zcela určitě zabily zhruba stejně tolik civilistů, zničily sýpky a poškodily domy zdejších Kurdů. Ti se musí bránit sami proti islámským bojovníkům vyzbrojených americkými a západoevropskými zbraněmi a dělají to neuvěřitelně hrdinsky.Na obrázku vidíte četařku Arin Mirkanovou z marxistické větve jednotek YPG s jejími dvěma dětmi. Bojovala v jedné z početných ženských jednotek u Pešmergů, viz toto video její jednotky při denním nástupu. Záběr na tuto hrdinku najdete na konci videa.


Vzala auto plné výbušnin a jela zastavit tank povstalců, který se snažil prolomit obranu města. Její sebevražedná misie je natočena na videu.


Povstalci auto zpozorovali a střelbou je zneškodnili dřív, než mohla k tanku dorazit. Auto s výbušninami tedy vybuchlo předčasně, ale Kurdové hlásí, že zabilo několik povstalců. Kobane je z velké části dobyto ISILem, přinejmenším některé čtvrti, kde již vlají prapory ISIL. A Západ mezitím začal bombardovat Asadovu Sýrii, která jako jediná hlásí trvalé vojenské úspěchy v boji proti ISIL. V současné době úspěšně pokračuje ofenzíva ve městě Hama a okolí.