V článku Američané chtějí znárodňovat jsme publikovali zajímavou petici občanských iniciativ, které vyzvaly prezidenta Obamu ke znárodnění zkrachovalého výrobce značek Twinkie. Měl udělat totéž, co v případě zkrachovalých bank, které po částečném znárodnění nakonec vrátil témuž vedení, které je nechalo zkrachovat.

Sledujeme tento případ dál, protože krach nebyl způsoben pouze ekonomickými důvody, ale špatným managementem. Nyní média v USA publikovala zprávu o tom, jak krysy opouštějí tento průmyslový Titanik. Zaměstnanci byli okradeni nezodpovědným hospodařením podniku. Ten jim nepatřil a proto ani neměli vliv na rozhodování managementu. O práci možná přijde 18.000 zaměstnanců koncernu Hostess. Jeho ředitel trvale lhal, což bude pravděpodobně mít dohru v soudním řízení.

Generální ředitel firmy Gregory Rayburn nyní oficiálně přiznal, že nejen udával falešná čísla o ekonomice podniku, ale že jednoduše ukradl zaměstnancům jejich důchody. Ty v USA v drtivé většině nejsou státní, ale zaměstnanci spoří na firemní důchodové účty. A tyto penzijní fondy nyní jejich CEO vytuneloval, aby měl na manažerské odměny. Firma Hostess, které patří značka Twinkies, nyní oficiálně přiznala, že z důchodového účtu vybrala více než 1,8 mil. dolarů. Defraudací důchodů koncern vyplatil bonusy manažerům, kteří nechali firmu zkrachovat a trvale lhali o jejím ekonomickém stavu.

Predátorský kapitalismus typu Romneyho společnosti Bain Capital je zajímavý tím, že nakonec nesou náklady normální daňoví poplatníci. Důchodový fond Twinkies byl totiž jištěn státní zárukou (Pension Benefit Guaranty Corp.) a její vydrancování nakonec zaplatí federální daňoví poplatníci. Není divu, že tento způsob kapitalismu shledávají mnozí velmi podivným.