V městě West v Texasu vybuchl chemický závod, který v rozporu s bezpečnostními předpisy skladoval takové množství potenciální trhaviny zvané dusičnan amonný, kolik by si v žádném případě nedovolil muniční sklad nikde na světě. Kolem závodu byly obytné domy a dokonce i nedaleká škola. Výbuch zabil 14 lidí, 200 zranil a srovnal se zemí 80 domů. Video objasňující příčiny katastrofy máte zde. Grafy ukazují nečinnost a bezzubost obou federálních agentur odpovědných za bezpečnost chemických provozů. Jsou líné (viz zpráva Kongresu zmíněná ve videu), a navíc po škrtech Bushovy a Obamovy administrativy nemají ani prostředky ani personál nutný ke kontrole.


Podobná neštěstí co do rozsahu se staly v Toulouse (2001) a v Texas City (1947), kdy zahynulo 600 lidí. V případě města West šlo o rodinný podnik postavený v roce 1962 na okraji farmářské zóny českých přistěhovalců do Texasu, kteří sem přišli v roce 1892.

Federální bezpečnostní inspekce OSHA v roce 2011 pokutovala podnik pouze za to, že neměl žádný bezpečnostní plán. Podnik nakonec platil směšných 5 250 dolarů. Předtím obdržel pokutu 30 dolarů v roce 1985, protože skladoval dusičnan přímo v závodě. Podnik byl v havarijním stavu od roku 2010, kdy byla zrušena výroba. Přesto sloužil dál jako skladiště výbušniny, kdy byl 1300x překročen bezpečnostní limit. Kdo umožnil podobné svinstvo tím, že zákonem zmírnil bezpečnostní předpisy a fakticky tím zrušil kontroly?

Chris Hayes ve vysílání MSNBC vysvětlil, jak Bushova administrativa a speciálně bratranec Dicka Cheneyho jménem Philip Perry hráli klíčovou roli při oslabení bezpečnostních předpisů v chemických závodech a ohledně životního prostředí. Pilný lobbista Philip Perry pracoval v různých vládních postech, jako byl White House Office of Management a White House Office of Budget. Když byl poradcem ministerstva vnitřní bezpečnosti (Department of Homeland Security), jeho hlavní starostí bylo převést z "bezpečnostních důvodů" chemický průmysl mimo pravomoc Environmental Protection Agency (Úřadu pro životní prostředí). Chemický průmysl se mu takto podařilo "ochránit" v roce 2007, čímž zajistil oligarchům typu bratří Kochů pěkné zisky navíc. Viz náš článek Korporátní fašismus překresluje mapu USA. Díky pilné práci Cheneyho kolektivu se stal chemický průmysl v USA časovanou bombou. Výbuch přišel dne 17. dubna 2013 a silou se rovnal malé atomové bombě a vyvolal zemětřesení o síle 2,1 Richterovy stupnice. Nyní jsou jsou stejnou časovanou bombou zastaralé ropovody a plynovody všeho druhu, viz nedávné katastrofy. A stavu infrastruktury USA jsme věnovali samostatný článek zde.

V nedávném článku Další tragédie v bangladéšské textilce jsme psali o systémovém selhání všech základních mechanismů bezpečnosti a ochrany v bangladéšských textilkách. Je zajímavé, jak se korporátní fašismus v USA začíná přibližovat Bangladéši. Konec konců, jde o mechanismus globálního kapitálu, který maximalizuje zisk za každou cenu, tedy i za cenu lidských životů.