Zatímco Asadova armáda a zhruba 2000 vojáků Hizballáhu chystají hlavní útok na druhé největší město Aleppo, probíhají různé čistky (a nejspíš i vraždění sunnitských civilistů) v místech, které obsadila vládní vojska.

Syrská oficiální agentura dnes oznámila, že při útoku v okolí města Latákija došlo k přestřelce při níž byli údajně zabiti mezinárodně hledaní libyjští a saúdsko-arabští teroristé. Tentokrát se název "teroristé" nevztahoval na žoldnéře, kteří v Sýrii bojují za peníze arabských sunnitských petrodolarových režimů, ale na skutečné mezinárodně hledané teroristy. Podle seznamu byli zabiti následující zločinci: Abo Mus'ab a Abo al-Samad z Libye, Abo Qutaida z Jemenu a Nour Allah ze Saúdské Arábie. Další jména se již týkala Syřanů, kteří bojovali proti Asadovi.

Jména a mrtvoly nebylo možno identifikovat z nezávislých zdrojů. Pokud k tomu dojde, pak bude jasné, že tzv. "rebelové" mezi sebou mají i mezinárodně hledané teroristy. Toto podezření ovšem je známo od samého počátku konfliktu. Libanonská televize Al Manar ovládaná Hizballáhem citovala zmocněnce EU pro boj s terorismem. Gilles de Kerchove prohlásil, že zhruba 600 teroristů uvedených na seznamech opustilo EU a investovalo 100 euro do lístku na Blízký východ, aby pomohlo džihádu proti syrské vládní armádě. V Kusajru byly údajně zajaty i čečenské islamistky, které zde bojovaly jako ostřelovačky. Průběh počátečních bojů o Kusajr popisuje toto video Hizballáhu.


Bitvu o Kusajr nerozhodla těžká technika (natož americké drony), ale klasický boj muže proti muži. Hizballáh totiž zveřejnil informace o boji v Kusajru, kde měl přiznané ztráty kolem 120 padlých. Jeho vojáci na začátku sedmnáctidenní ofenzívy nejprve padli do pasti a byli postříleni, úvodní ztráty byly kolem 25 mužů. Pak následovalo obklíčení města a boj muže proti muži o každý čtvereční metr sutin ve vybraných zónách bráněných hlavně teroristy z brigády Al-Nusra. Tento boj povstalci prohráli a část jejich demoralizovaného vojska dezertovala. Francouzský kameraman TV 5 natočil video, jež ukazuje bojovníky Hizballáhu, které s nadšením přivítali jejich rodáci v libanonském Baalbeku. Vítězstvím v Kusajru totiž skončilo několikatýdenní ostřelovaní jejich města. Viz video z našeho článku Fakta o Sýrii (II.), které ukazuje, jak džihádisté u Kusajru střílejí rakety na území neutrálního Libanonu.


Hranici mezi Sýrií a Libanonem ve skutečnosti tvoří malá říčka mezi dvěma spřátelenými vesnicemi. Do Baalbeku a okolních šíitských měst v Libanonu dopadaly granáty Al-Nusry která ovládala syrskou stranu hranice. Bitva u Kusajru tedy zbavila tuto část Libanonu zásadní hrozby. Podle mínění vítězných vojáků z Hizballáhu je bojová morálka povstalců značně nalomena. Svědčí o tom i frakční boje jednotlivých skupin přímo v Aleppu, kam se nyní zaměřuje další část syrské vládní ofenzívy.