Před padesáti lety svolali aktivisté slavný pochod na Washington, aby 28. srpna 1963 protestovali za právo na svobodu a na důstojnou práci. Pesimista by řekl, že dnes na tom v USA (ale ani jinde na světě) nejsme o mnoho lépe.

Tento týden proběhla v USA největší vlna stávek v posledních letech. Zaměstnanci fast-foodů se vzbouřili proti nemravné mzdě, kterou nejsou schopni uživit své rodiny. I při celodenním zaměstnání vydělají méně, než je hranice chudoby pro rodiny s dětmi. Toto odvětví zaměstnává v USA více než 4 milióny lidí a mnozí z nich vydělávají méně než 7.25 dolarů na hodinu. Navíc jim zaměstnavatel neplatí žádnou dovolenou a nemají ani nemocenské pojištění.

Neoliberál by řekl, že je to ideální stav; Marx by řekl, že jsme se po dvou stoletích vrátili do raného kapitalismu 19. století. Celonárodní vlna stávek požaduje dvojnásobek, čili mzdu kolem 15 dolarů za hodinu. Zaměstnanci chtějí důstojně uživit sebe i své děti a dát jim slušné vzdělání. Podívejte se na toto video, kde za jejich sociální požadavky bojují i představitelé místních církví.


V současné době existuje děsivý rozdíl mezi platy vykořisťovatelů, pardon, manažerů a jejich dělníků, viz článek Kdo bohatne a na kom?. Průměrný plat top manažerů ve fast-foodu je kolem 4,517 dolarů za hodinu, zatímco jejich zaměstnanec na plný úvazek dostane 15,080 dolarů za celý rok. Čili za 4 hodiny má šéf vyděláno tolik, co jeho podřízený za celý rok. A dělit o zisk se v žádném případě nebude, i když tento průmysl vydělává na čistém zisku kolem 200 miliard ročně. Historickému vývoji této nerovnováhy jsme věnovali analýzu Distribuce státního bohatství v USA.

Stávkující zaměstnanci upozorňují, že i při plném úvazku žijí pod hranicí chudoby. Proto musí oni i jejich děti žít z federálních žebračenek (Food stamps) a ze státem zajištěné minimální lékařské péče (Medicaid). Obojí platí daňoví poplatníci USA, zatímco majitelé a akcionáři odvádějí své zisky do daňových rájů. Viz článek Jak neoliberalismus zničil obyčejné lidi v USA.

Stávka v USA připomíná nám Evropanům zásadní význam základní mzdy, kterou neoliberálové v Evropě chtějí zničit stejně jako v USA. Podívejte se na stránky Iniciativa Evropských občanů za nepodmíněný základní příjem, kterou budeme dlouhodobě podporovat i na našem webu. Tato iniciativa celoevropský charakter a usiluje o zavedením bezpodmínečného základního příjmu. Celoevropskou petici za Bezpodmínečný základní příjem (BZP) můžete podepsat zde.