V Polsku se mají od pondělí konat rozhovory o klimatických změnách, které pořádá OSN. Navazují na neúspěšnou konferenci Climate Change Conference konanou roku 2012 v katarském městě Dohá. Aktivistické organizace bojují proti znečištění životního prostředí již před několika měsíci publikovaly celou sérii výhrad jak proti polské politice v oblasti životního prostředí, tak i proti zákulisním manipulacím, které tento stát začal provozovat ohledně chystané konference. Polsko již hostilo jednu konferenci OSN o klimatu, a to v roce 2008 v Poznani.

Komentátory udivuje, že konferenci svolává jeden v největších znečišťovatelů prostředí v EU, který navíc své postavení v oblasti průmyslového zamořování prostředí stále zhoršuje. Jablkem sváru je zejména stavba uhelné elektrárny v Opole, která je z hlediska EU norem ilegální. Jednotky o výkonu 1.8 GW Opole (investice 2.7 miliardy zlotých) vypustí do ovzduší celkem 1.5 miliardy tun CO2 během plánovaných 55 let životnosti elektrárny. Už jen tato stavba znamená, že Polsko nesplní EU-cíl získání 15 % energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020 (tzv. CCS Directive). A jak již nyní dopadly uhelné elektrárny v Německu, o tom jsme psali v nedávném článku (Německým energetickým koncernům dochází dech). Polsko slouží uhlobaronům a uhelným elektrárnám stejně pilně jako Česko. Proto oba státy aktivně blokují v EU všechny klíčové návrhy směřující k ochraně před skleníkovými plyny. Proč je tedy konference o klimatu právě v této anti-ekologické zemi?

Důvod ukazují zákulisní tahanice o možnost, jak být přímými členy jednání a o sponzoring celé konference. Mnohé environmentální organizace pobouřil fakt, že pravicová vláda Donalda Tuska otevřeně sleduje podobnou agresivní promonopolitickou politiku jako USA, polský odvěký vzor. Navíc stejně jako v miliardářském a znečišťujícím Kataru i zde mají nadnárodní společnosti zajištěno lobbistické ovlivňování konference. Na druhé straně vláda ovlivněná korporacemi předběžně podnikla kroky k tomu, aby zmenšila vliv mnohých velkých NGO na průběh jednání.

Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. To je také důvod, proč po roztání ledovců bude mapa Evropa vypadat následovně, viz klíčový článek v National Geographic. Londýn, Benátky, Dánsko a další přímořské oblasti skončí v učebnicích dějepisu.Podívejte se na modrou barvu, která ukazuje současné hranice pobřeží. Studie vychází z měření panelu IPCC, viz článek Panel IPCC opět potvrzuje vliv člověka na globální oteplování. Model spočítal s průměrem zvýšení hladiny mezi 0,8 a 2 metry do roku 2100. Při kompletním roztání grónského ledovce by ovšem hladina stoupla o 7 metrů, což ukazuje tato mapa. V USA například zcela zanikne celá Florida.