Činnost této senátorky a snad i kandidátky na prezidentku sledujeme systematicky, protože patří k čelným bojovnicím proti zlodějně jedno procenta. Viz článek Warrenová: Jak to, že žádný bankéř není v base?, který se týkal jejího vystoupení ohledně trestní stíhání představitelů velkých bank jako HSBC a dalších, které praly miliardy dolarů, o nichž bezpečně věděli, že pocházejí přímo od drogových kartelů (viz náš článek zde). Warrenové nešlo o výši pokut za "nesprávný managament", ale chce po federálním prokurátorovi Ericu Holderovi, aby bankéře obvinil a nechal poslat k soudu.

Její nová iniciativa jde ještě dále, protože konečně začíná používá svoji skutečnou politickou pravomoc a začala navrhovat zákony. Společně s republikánským senátorem Tomem Coburnem (Oklahoma) chce navrhnout zákon, který by v prolobbovaném Washingtonu vyvolal menší finanční zemětřesení. Smysl zákona v přísnější kontrole společností, které kradou či jinak porušují zákon a přitom vesele berou státní peníze od daňových poplatníků. Viz její podiv nad tím, že například takoví bankéři už dávno nejsou v base. Zatím jí jde o to, aby státní úlevy na daních, které jsou do miliard, nedostaly firmy, které provádějí nekalé transakce. Zákon by nařídil vládním úředníkům, že musí povinně zveřejnit dosud tajné dodatky, které řídí tento legální, ale špinavý byznys.

V praxi by to znamenalo, že například banka JPMorgan Chase by se již nemohla odvolávat na tajná ujednání, která jí vyměřila v případě podvodu s hypotéčními půjčkami jen pokutu, aniž by došlo k odsouzení bankéřů. Navíc si tyto pokuty mohly banky a společnosti odečíst z daní jako ztrátu (tzv. tax-deductible settlements), což je urážka spravedlnosti a dvojnásobné zatížení daňových poplatníků. Senátorka k tomu vtipně dodala následující vysvětlení.

Elisabeth Warrenová wrote:
Jestliže podle Nejvyššího soudu mají korporace stejná práva jako občané, pak si zaslouží i stejný trestný postih.

Navíc se prolobbovaná vláda konečně dostane pod tlak veřejnosti a musí vysvětlit kroky, které ospravedlnily podobná ujednání.