Začněme něčím hmatatelným, což jsou zbraně a peníze. Na konci roku 2013 oznámil libanonský prezident Michel Suleiman, že přijal od Saúdské Arábie "dar" v hodnotě 3 miliardy dolarů na nákup zbraní z Francie. Kdo sleduje zapletení Francie do zničení Libye a její vražednou politiku v Sýrii po boku Kataru a Saúdské Arábie, ten nemůže být překvapen. Francouzi zkrátka dostali od sunnitských režimů očekávanou "odměnu" za podporu teroristů a lidojedů v Sýrii. Jenže tito "bojovníci za svobodu" zde vraždí šíity a křesťany, a to ve velkém. Viz článek Fakta o Sýrii V. Západní země se tedy spojily s nábožensky nesnášenlivým wahábitským islámem a za cenu získané ropy a petrodolarů klidně obětovaly tisícileté křesťanské církve v Sýrii a částečně i v Libanonu.

Salafistická verze militantního islámu prosazovaného cukrem petrodolarů a bičem terorismu se tedy díky "podpoře" libanonské armády stala oficiální doktrínou státu. Jenže Libanon už má s terorem a s náboženskými válkami své letité zkušenosti. A základní pravidlo v této zemi zní, že síly všech protichůdných stran musí být vyrovnány. První, kdo otočil na stranu Hizballáhu, byl křesťanský generál Michel Aún, v letech 1988-1990 libanonský premiér. K němu kus historie.

1. Generál Michel Aún je nyní spojencem Hizballáhu

Dne 16. září 1982 byl spáchán masakr v uprchlických táborech Šabra a Šatíla, kde křesťanští falangisté vyvraždili na území tehdy vojensky kontrolovaném Izraelem (generál Ariel Šaron) stovky palestinských uprchlíků, žen a dětí. Generál Aún pak vedl osvobozovací válku proti Sýrii, která byla a je trvalým spojencem Hizballáhu. Po invazi syrské armády do Bejrútu musel nakonec odejít ze země do exilu ve Francii a do Libanonu se vrátil až po stažení syrských okupačních vojsk v roce 2005. Stejný generál jako šéf křesťanské strany Free Patriotic Movement (FPM) začal budovat strategické spojenectví s Hizballáhem, které bylo stvrzeno dohodou o spolupráci podepsanou v roce 2006. V roce 2009 tento politik oficiálně navštívil Sýrii. Tím vznikla nová politická aliance v Libanonu a současně si Hizballáh posílil svá vlastní území, která začala chránit i křesťanská milice. A pochopitelně, vítězná armáda Hizballáhu chrání zdejší křesťany a přímo za ně bojuje i v Sýrii.

Šíitské milice ničené salafisty a Izraelem a libanonští křesťané našli společnou řeč, navzdory masakrům v nedávné minulosti. Poté, co zdejší blízkovýchodní křesťany zradil nekřesťanský Západ, nastoupil šíitský Hizballáh a jeho geniální charismatický vůdce Hasan Nasralláh. Jeho životopis máte zde. Výsledkem západní zrady na blízkovýchodním křesťanství kvůli ropě a petrodolarům je paradoxní aliance mezi sekulárním režimem Sýrie, šíitským Hizballáhem a Iránem, kterou podporuje z geopolitických důvodů Rusko a z ropných důvodů Čína.

2. Známá křesťanská zpěvačka podporuje Hizballáh

Julia Boutrosová se narodila v libanonském hlavním městě Bejrútu v roce 1968 v křesťanské rodině libanonského otce a palestinské matky. Byla vychována v ortodoxní křesťanské církevní škole u řádových sester, kde zpívala ve školním sboru. Když jí bylo 12 let, vydala svoji první nahrávku „A Maman” ve studiu Eliase al Rabháního. Tato křesťanská zpěvačka uctila Hizballáh na masovém koncertu v roce 2013, viz následující video.


V pořadí druhá píseň koncertu se jmenuje „Mí milovaní” (Ahibaii) a stala se hitem stejnojmenného singlu. Text písně je založen na dopisu, který poslal šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh bojovníkům v jižním Libanonu během války mezi Libanonem a Izraelem v létě roku 2006. Básník Ghassan Matar upravil původní text, hudbu složil Juliin bratr Ziad a skladbu aranžoval Michel Fadel. Výtěžek z této písně poslali na pomoc rodinám bojovníků Hizballáhu a všem rodinám libanonských civilistů, vojáků a bezpečnostních sil, kteří zemřeli během izraelsko-libanonského konfliktu roku 2006. Producenti singlu počítali s výtěžkem jednoho miliónu dolarů, nakonec vybrali 3 milióny.


Toto není jediná akce této libanonské křesťanské zpěvačky na pomoc libanonským Arabům. Nedávno natočila zajímavé album s dětmi palestinských uprchlíků. Píseň oslavující Hizballáh je pochopitelně i na tomto albu, viz video.