Článek Zpověď dětského ostřelovače ze Sýrie podal příběh třináctiletého chlapce z Aleppa, který z příkazu příbuzných nastoupil jako voják do teroristické skupiny Ahfad al-Rasoul, kterou založil a vyzbrojuje Katar společně s USA. Chlapec celkem osm hodin denně "pracoval" jako placený ostřelovač v okolí Aleppa. Předtím pracoval v lisovně plastů, jeho matka zemřela v 7 letech, otec je ochrnutý. Jeho hlavní stanoviště bylo umístěno tak, aby zabíjel lidi přecházející přes jeden z mostů v Aleppu, čímž živil celou rodinu.

Teroristická skupina ISIL podporovaná Katarem a Saúdskou Arábií postupuje podobným způsobem. Jednotky “al-Khansaa” and “Um al-Rayan” placené Saúdskou Arábií najímají žoldnéřky ze Sýrie. Podmínky jsou následující: žena musí být svobodná, mezi 18-25 lety a za "službu" sexuálního a bojového džihádu dostane 25.000 syrských liber měsíčně, což odpovídá hodnotě 200 amerických dolarů. Citovaná reportáž je z provincie Al-Ragga, kde ženy tímto způsobem živí své děti, aby nemusely uprchnout kvůli hladu. Zdejší křesťané v Al-Ragga platí za "ochranu" povstalcům jednorázovou taxu 17 gramů zlata za osobu. Zavedení šáríje něco stojí a válka také. Navíc je třeba myslet na zadní kolečka, protože po dobytí Jabrúdu se v Sýrii fakticky uzavřou nůžky obklíčení a přestane zásobování povstalců z Libanonu. Jiná situace panuje u Kurdů, kde ženy bojují ve vojenských jednotkách už řadu let jako profesionálky, dokonce na úrovni důstojnické hodnosti.

Dalším příkladem povstalecké "výchovy" jsou islámské školy v Aleppu a ve východní Ghuttě. Aleppo je už prakticky pod kontrolou Asadovy SAA, takže islámské školy pod vedením povstalců přestaly vyučovat. Východní Ghutta je dnes jediná rozsáhlá oblast s hustým osídlením, která je pod kontrolou islámských radikálů. Za Asada patřilo syrské civilní a sekulární školství k nejlepším na Blízkém Východě a bylo srovnatelné s Libanonem. V mnoha předmětech se používaly francouzské a anglické učebnice přeložené do arabštiny. Válka všechno změnila. V oblastech spravovaných opoziční FSA, jako bylo předměstí Zamalka u Damašku, se prostě školy zavřely, protože vyučování bylo "prorežimní". Naopak islamisté ve východní Ghuttě školy otevřeli a změnili na indoktrinační centra islámu. Děti se učí nazpaměť recitovat kázání saúdských imámů, kteří ideologicky řídí jednání zdejších žoldnéřů. Vláda vyčíslila škody ve školství kolem 100 miliard syrských liber. Nejméně 200 dětí bylo přímo umučeno nebo zabito povstalci, celkový oficiální počet mrtvých dětí v oblastech konfliktu (tj. nikoliv uprchlíků) se udává na 700, ale ve skutečnosti bude mnohem vyšší. Spousta dětí trpí duševními traumaty vinou ostřelování, vražd a trvalých bojů.