Svět je plný nápadů, jeden lepší než druhý. Náš současný ministr vnitra Chovanec navrhl zpoplatnit stížnosti na policii. Ač se původně jevil jako schopný člověk, od té doby, co má pořádnou funkci, to s ním jde od desíti k pěti.

Za to náš pan prezident Miloš Zeman je se svými nápady jako na houpačce, sympatický pokus o příspěvek k pokojnému řešení situace na Ukrajině vystřídal mírně řečeno pochybný nápad povinné účasti ve volbách. V Belgii tento systém mají, ale u nás by to asi nedopadlo nejlépe.

Demokracie je prostě boj, střetávání názorů, ve kterých vyhrávají ti lepší. A tak jeden takový zásadní spor a problém vedou školy ve spolupráci s ombudsmankou Šabatovou, a řeší, zda mohou dívky do školy nosit šátky. Zatím to vypadá, že naší veřejnost tolik nepobuřují „noční kluby“ v centru Prahy, potenciálně zaměstnávající čerstvě plnoleté školačky, jako šátky na jejich hlavě. Máme totiž svobodu, jenomže jak se říká „odsud až potud“. Trend zahalování žen a dívek u nás již dávno skončil, doba temna je již minulostí, naše civilizace udělala pořádný skok dopředu, při kterém jí spadly nejen šátky, ale i kalhoty a sukně. Pokrok nezastavíš.

Proto můžeme být právem pyšní na své výdobytky, které si nenecháme žádným Putinem nebo islamistou sebrat. Zvláště teď, když z našeho středu konečně vyrostli miliardáři, kteří nám dávají práci. A my díky jejich štědrosti a géniu konečně pociťujeme pravdivost neoliberálního hesla „čím bohatší podnikatel, tím bohatší obec“. Čeští bohatí tedy musí být ještě bohatší, jinak se nepozvednou ani střední vrstvy, ani sociální jistoty, jinak bude i nadále chudé i zdravotnictví, kultura a školství.

Z toho je neoliberálně patrné, že by každý měl usilovat o zvýšení platu svého šéfa, nikoliv sobecky a krátkozrace sledovat jen vlastní zájem. Bohatým je prostě třeba všemožně pomáhat, neboť na sobě nesou hlavní břímě celé ekonomiky a prosperity. V tomto jejich boji jim tu a tam přihodí do soukolí jejich dobře namazaného stroje nějaký nezodpovědný úředník písek v podobě protiprávní šikany. Naštěstí úředníků je více a tak se mohou ve svých názorech střídat jako naše soudy. Městský soud pro Rittiga vazbu zamítl, Nejvyšší soud naopak stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové vyhověl a řekl, že městský soud porušil zákon, když umožnil obviněným v "jízdenkové kauze" vycestovat.

Konečně snad Rittig v Monaku zůstane a nejeden náš politik si oddechne. Vždyť zatím se pořád řeší přehazování peněz mezi firmami, ale nikde není vidět začátek kauz. Pokud Rittigovi někdo platil velké peníze za poradenství, asi ty jeho rady stály za to, ne? Státní tvorba cen je již dávno minulostí, máme smluvní ceny. A ty musí někdo s někým nasmlouvat, pro někoho a za něco. Obžaloba ovšem naznačuje, že šlo o provize za zmanipulované veřejné zakázky. A veřejné zakázky spravují našim jménem politikové a úředníci. Pak bychom logicky předpokládali, že ponese odpovědnost nějaký politik, případně úředník.

Nechme se překvapit. Celá kauza a vůbec dění v České republice nijak nevybočuje z evropského nebo světového průměru, není třeba se znepokojovat. Zvláště když nám bylo oznámeno, že naši důchodci se mají po Estoncích nejlépe v celém východním bloku. Jen se zapomnělo dodat, že jejich důchod se dán základem z komunistických časů, nikoliv z dnešního kapitalismu.

Neblbneme jenom my, jde o celosvětový fenomén, v jehož čele v současné době kráčí Spojené státy americké. Jejich president, Barack Obama, ač demokrat, mnohými Čechy považovaný ovšem za levičáka, až komunistu, navazuje paradoxně v duchu konzervativismu na ty nejlepší válečné tradice. Když se nedaří? Bombardovat. Když se daří? Bombardovat. Když je to takové neutrální? Bombardovat. Důslednost se vyplatí. Vedlejší ztráty se statisíci či miliony mrtvých civilistů je přesně ta cena, kterou je ochotna Amerika zaplatit, jak kdysi zkoprnělému světu sdělila česká rodačka, někdejší ministryně zahraničí USA Madlenka Albright.

Bombardováním totiž nelze nic zkazit. Jde vlastně o výměnu vysoce sofistikovaných zbraňových systémů za suroviny. Amerika exportuje vynikající chytré bomby, fosforový déšť, uranové střelivo a další špičkové technologie a chce za to obyčejnou ropu. Vlastně jí ani nepotřebuje moc pro sebe, ale může jí vždycky za něco vyměnit, a držet svět pod krkem. A k toku má ve světě dost věrných duší, který ostatním zkoprnělým občanům vysvětlí, že tyto exploze dobra jsou pro jejich dobro, potažmo pro dobro celého světa. Od zahájení bombardováni povstalců z ISIL stouply akcie zbrojařských firem o 19 % a bombardování stojí 10 miliónů dolarů denně. Ale to národu vysvětlí bombardovací expert Karel Schwarzenberg. Ten by do ozbrojeného konfliktu na Ukrajině poslal více zbraní. Zato Lech Walesa, bývalý disident, prezident a nositel Nobelovy ceny míru, by si rád rovnou vypůjčil zbraně jaderné a společně s Rusy by zemřel v jaderné válce. V Číně začala další revoluce, tentokráte deštníková. Západní sdělovací prostředky hýkají blahem. Co z toho vzejde? To je jedno, univerzální řešení dovezené až ze zámoří už máme. Přinejhorším tam hodíme bombu. A je to.

Související články
Důvod k oslavě...pro deset procent planetárních zbohatlíků
Piketty aneb Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu
Růst ekonomiky je pro normální lidi prakticky k ničemu
Výzkum potvrdil, že vlády států slouží zbohatlíkům a korporacím
Daňové ráje, skryté bohatství národů
Na hamburgery automat a lidé do šrotu
Fiskální bankrot USA povede k vytvoření nové světové měny
Současná koncepce transatlantického trhu nás může jednou zabít