V roce 2012 jsme publikovali první důležitý článek obratu v USA pod názvem Americký manifest pro českou levici. Nezávislý internetový deník The Nation zveřejnil prohlášení aktivistů Demokratické strany pod názvem How to Save the Democratic Party. Volně jsme přeložili některé části, které jako by z oka vypadly návodu pro dnešní aktivní sociální demokraty a komunisty. I jejich vedení přestalo myslet na lidi a již léta se stará jen o sebe. Současná Demokratická strana nebyla schopna poskytnout morální imperativy, politické ideje, praktickou podporu a schopné administrátory nezbytné k tomu, aby vyvedli národ z jeho nejhorší hospodářské a sociální kalamity za posledních 80 let, která stojí milióny zničených životů. Ve Washingtonu a ve většině jiných hlavních měst států USA se Demokratická strana stala stranou „oposmluvního kompromisu“ (bipartisan compromise) a sbližuje se stále více s pravicovými Republikány, zejména v ekonomických otázkách s velkými sociálními dopady. Příliš mnoho partajníků má mnohem blíže k Wall Streetu než k běžným občanům. Amerika je na nejlepší cestě, jak zničit veškeré sociální výdobytky dané z doby New Deal a Great Society.

Odpověď na tento manifest přišla v roce 2014, a to dvojího typu. Článek Prodejní demokraté v USA končí, nastupují sociální aktivisté upozorňoval na zásadní krizi uvnitř Demokratické strany. Profesorka ekonomie Kshama Sawantová kandidující za Hnutí Occupy Wall Street porazila ve volbách do městské rady Seattlu tamějšího matadora za Demokratickou stranu, který na této politické sesli seděl už 16 let. Ekonomka se rozešla s Demokraty z důvodů jejich sociální nečinnosti a také proto, že se nechali koupit vlivovým kapitálem. To bylo na konci roku 2013. Nyní se píše rok 2014 a stejná politička začátkem června oznamuje, že Seattle jako první město v USA zvedá minimální mzdu 100 tisíc zaměstnanců v tomto městě na 15 dolarů/hod. Politička nové levice se zasloužila o to, aby sebrala z naditých kapes korporací 3 miliardy dolarů v příštích 10 letech. Takové lidi stojí za to volit.

Debakl Demokratů koupených jednoprocentní oligarchií

Druhou odpověď na debakl salónní levice daly volby, a to nejen v USA. Nedávný článek Partaje socialistů ve Francii a ve Španělsku zkolabovaly upozornil na revoluci, která nyní probíhá v Evropě. V USA se to stalo před dvěma dny, když skončilo sčítání hlasů. Podívejte se na výsledky.Republikáni ovládli Senát, zvýšili počet ve Sněmovně, mají většinu guvernérů. Protože podle pravicového Nejvyššího soudu jsou "korporace lidmi", mohla oligarchie pumpovat do kampaně neomezené množství peněz přes nastrčené organizace. Jak se to dělá, na to se podívejte v našem starším článku Politická satira v USA aneb Praní volebních peněz v přímém přenosu. Jedno procento nebude cpát peníze do Demokratů, protože po vyhraných volbách by si je muselo kupovat ještě jednou, přes politický lobbing. U Republikánů druhé kolo nákupu odpadá. Takže dilema Demokratů je jasné už dva roky, poté co slabého a nerozhodného prezidenta Obamu opustili všichni progresivní spolupracovníci. Zůstal mu onen podivuhodný spolek, který perfektně reprezentují současní mluvčí Bílého domu. Výsledkem je odchod voličů a jistě i aktivní členské základny, která má jiné politické cíle než jedno procento partaje a podporuje úplně jiné kandidáty než koupené vedení. Viz článek Run, Liz run!.

Tichá revoluce zezdola

Vítězní Republikáni dokončí oligarchickou fašizaci společnosti a také její poslušné kolonie zvané EU. Musíme si uvědomit, že už jim toho díky vlastní hlouposti ve světě moc nezbylo, a ten zbytek je třeba pořádně zmáčknout. Ale USA jsou už dvě století demokracií zdola, což není tak snadné zničit za pouhá dvě desetiletí vlády neoliberalismu. Klíčovým nástrojem jsou místní referenda, která občané aktivně využívají. Politickou avantgardou jsou právě ti aktivisté, kteří jako Kshama Sawantová před zhruba dvěma lety definitivně opustili Demokratickou stranu a angažují ve levicových hnutích. Jejich vývoj pozorně sledujeme, protože zde leží budoucnost demokracie v USA.


První příklad, boj za zvýšení minimální mzdy. V mnoha státech USA nyní proběhla místní nebo už i celostátní referenda, která donutila zákonodárce, aby připravili zákony o zvýšení minimální mzdy. Podrobný článek máte zde. Samozřejmě, že Republikáni koupení velkým kapitálem budou proti a s nimi i část koupených Demokratů. Jenže zrovna v této velké bitvě se angažují progresisté, kteří pro chudé lidi opravdu něco dělají. Rozpad Demokratické strany bude nevyhnutelný.


Druhý příklad, boj za značení GMO. Článek První povinné štítkování GMO potravin v USA ukázal na místní a už i státní referenda, která se postavila proti firmě Monsanto a dalším biotechům podobného typu. Tyto firmy zavádějí globální korporátní fašismus pomocí smluv TAFTA, TTIP a dalších, o nich pravidelně píšeme. Viz heslo "transatlantická smlouva". Ale na druhou stranu přímo v USA prohrávají na základě všeobecných referend boj o povinné značení potravin. Přitom do manipulace veřejnosti dávají sta miliony dolarů. Politiky a zákonodárce mají koupené lobbingem už dávno, protože každý z těchto papalášů chce být zvolen a potřebuje peníze na kampaň.

Je třeba jít ke dnu

Nová reprezentace USA hnaná jedním procentem a vojensko-průmyslovým komplexem zásadně zvětší napětí na celé planetě, povede agresivní protiekologickou agendu, včetně popírání globálního oteplování, způsobí další vlnu chudoby v USA, legálně připraví marginalizované skupiny obyvatel o možnost hlasovat ve volbách a radikálně zvýší zisk jedno procenta tím, že prakticky přestanou platit daně, nyní už zcela legálně. Tím zničí střední třídu a polarizuje svět tím, že ostatní, ne tak šílené země dokončí integraci do bloku BRICS vedeného Ruskem a Čínou.

Tím vznikne základní, nyní již konečně planetární volba mezi normálním životem 99 % lidstva a mezi existencí jednoho procenta. Komu to nedojde ani pak, ten má fakt smůlu.