Článek CIA mučila vězně bez užitku z dubna 2014 už v nadpise shrnul to, co jsme se nyní oficiálně dozvěděli o mučení provozovaném americkým a západoevropskými tajnými službami, včetně Česka (Seznam tajných letů CIA přes Prahu? Jedním klikem!). Za zprávu vděčíme statečné senátorce Dianně Feinsteinové zvolené za Demokratickou stranu, která je šéfkou mocného výboru pro kontrolu zpravodajských služeb. V článku CIA se dostala do největšího průšvihu za posledních 20 let jsme psali, že boj mezi její komisí a ganstery z CIA byl jako v detektivce. Na citovaném slyšení senátu obvinila senátorka šéfy CIA, že jejich pilní hoši se tajně vloupali do její kanceláře v Senátu a z inkriminovaného balíku vyšetřovaných dokumentů odstranili určité stránky. Vloupáním do budov senátu by CIA porušila přímo ústavu USA a dopustila by se vlastizrady. Jak vidno, ve hře bylo opravdu hodně, když se tito ostří hoši odhodlali k tak zoufalému kroku.

Tento výbor dokončil vyšetřování, vydal celkovou zprávu o 6.300 stranách. Závěry této zprávy o celkem 400 stranách byly odevzdány presidentu Obamovi s doporučením komise, aby ji deklasifikoval a nechal zveřejnit. Což opatrný, až zbabělý Obama neudělal, a musela to udělat samotná senátorka. Viz poslední hit nezávislých médií, který novináři okamžitě překřtili na tzv. Torture Report. Korporátky o této ostudě cudně pronesly povinnou svodku, a již nyní celou právu zametly pod koberec. Už zase spadl pes do kanálu, tak máme jiné starosti.

Tím statečná senátorka splnila svůj slib, že nenechá projít jen tak nezákonnou činnost CIA a dalších vládních agentur. Závěr obsahuje celkem 20 různých závěrů ohledně dokázaných případů mučení, použitých technik, celkové praxe mučíren atd. A nyní k těm perličkám ukazujícím nikoliv vlastní zprávu (její perly si prohlédněte třeba zde), ale zajímavé věci kolem. Celková fakta ukazují na nereformovatelný systém moci.

  • Obamovi "demokratičtí" hoši společně s Republikány se zoufale snažili, aby zpráva nebyla zveřejněna. Po zveřejnění prezident Obama jasně řekl, že ty věci prý patří tam, kam patří, tedy do minulosti. To znamená, že výkonná složka moci se nepřímo postavila za zločince z Bushovy éry. Stát je nebude soudně stíhat, i když byli mučiteli. Zajímavá forma demokracie je to, ale tzv. "exceptionalism" USA má asi výjimky na všechno. Na nezákonné války v mnoha zemích světa i na nedodržování lidských práv. Výbor OSN proti mučení je už nyní jiného názoru a bude stíhání vyžadovat. Na rozdíl od USA musí hájit základní civilizační hodnoty, jinak by byl k smíchu.

  • Dva "experti" CIA prošli lékařské zprávy a sestavili mučící systém, podle kterého se mučení provozovalo. Oba borci údajně dostali za svůj expertní výkon (unique expertise) podle odtajněných materiálů CIA celkem 81 miliónů dolarů. Zdaleka nebyli tak pilní jako Mengele, a zcela jistě si vydělali mnohokrát více. V korporátním fašismu nemusíte pilně pracovat jen pro vaši milou korporátku. Někdy se vyplatí i špinavá práce přímo pro stát.

  • Polsko má ostudy plný kabát, ale o tom jsme už psali (Polsko zažije 3. prosince den mezinárodní ostudy). Provozovalo jednu z 9 mučíren. Do práce pro budování demokracie se pilně zapojilo poté, co za tuto "práci" dostalo i jidášskou odměnu v podobě přímých odměn z USA.


Rekapitulujme, prozatím. Mnohé je mnohem jasnější, než dřív. Rozsah mučení vyrazil dech i těm investigativním novinářům, kteří o této praxi již psali dříve. Jediné, co opravdu není jasné, je způsob, jak chtějí USA a kruh západoevropských spolumučitelů hájit ve světě lidská práva. Z mučení udělali globální záležitost, viz oněch 9 věznic rozesetých všude po světě.