Dvě naděje české politiky z konce týdne

Naděje první, zelená karta

První nadějí čerstvé politiky je pražský projekt tramvajenky zvané „Lítačka“. Oproti dosud používané červené kartě vyprojektované modrými strakami bude zelená Lítačka sto až dvěstěkrát levnější. Karta Pražana, jak se mělo pražské „tunelkartě“ říkat, stála daňové poplatníky neuvěřitelných 1,7 miliardy korun. Přitom o obsluze této karty se raději zmiňovat nebudu, neboť jsem jejím držitelem, a při zmínce o jejích „výhodách“ se mi otevírá kudla v kapse.

Tento projekt byl budován tak jako většina projektů v České republice v uplynulých 25 letech. Ti, kteří „dokázali, že se dokáží o sebe postarat“ okradli „lůzu“, totiž dolních deset milionů, ať už prostřednictvím předražených zakázek, lukrativních postů v dozorčích a jiných radách, podvodných loterií, zbytečných staveb a plných koryt u nejrůznějších státních a polostátních trafik. Nakapsovali se a ostatním nadělili minimální, ale opravdu minimální mzdu, pozdější odchod do důchodu a existenční nejistotu. Pro takové pitomce „dole“ mají tito kapitáni politiky ovšem jen slova opovržení. Tato lůza by podle nich měla přijít i o možnost volit, neboť zbytečně kazí zájmy těch, na kterých opravdu záleží, na novodobé šlechtě neušlechtilých. Jsou to oni, kteří rozkradli tuto republiku a po miliardách jí vyvážejí jako z kolonie nadále do zahraničí. Stačí se podívat na „úspěšné“ projekty „úspěšných“ manažerů do obchodního rejstříku. Kolik jich je provázáno s Kyprem, Lichtenštejnskem, Bahamy a dalšími ekonomickými tygry stojícími za „úspěchem“ české cesty transformace posttotalitní společnosti.

Jak praví apoštol: „Jsou jako mraky bez vody, stromy bez ovoce, dali se cestou Kainovou, nechali se vést úplatkem, jejich ústa mluví nadutě, jsou původci roztržek a lichotí lidem pro svůj prospěch“. Tedy nic nového pod sluncem. Přichází-li tedy do vedení města trochu rozumu a úměry, nekrade se po miliardách, ale snad jen po milionech, můžeme s nadějí vyhlížet lepší zítřek. Po staré koalici, ač se rozpadla, alespoň něco pozitivního zbude. Přes útoky, kterým jsou vystaveni zejména dva partneři z rozpadlé koalice, hnutí ANO a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, Starostové) máme naději, že bude dosaženo normální řešení. Když si přečtu vyjádření primátorky Krnáčové (ANO), musím konstatovat, že snad konečně vítězí zdravý rozum. Dosavadní karta se svým systémem a cenou byla výsměchem a plivnutím do tváře každému slušnému občanu této země.

Naděje druhá, zelený Matěj Stropnický

Volbou Matěje Stropnického předsedou Strany zelených se po dlouhých letech stává tato strana konečně opravdu zelenou a přestává být doplňkovým obslužným projektem modrých a jiných strak. Martin Bursík se svou paní „Biomasou auau Jacques“ a jejich oportunní politikou budou co nejdříve jako Zelení zapomenuti a vzpomínat se na ně bude jen jako na pomocníky asociální vládě a natěrače Strany zelených na modro.

Zpět však ke Stropnickému. Nejlépe o něm vypovídá, jak jinak, on sám. Jeho kandidátský projev si můžete přečíst ZDE. Nějakých hlubších komentářů se zdržím, protože všechny, které jsem četl v médiích, hrubě zkreslují vytržením z kontextu jeho smysl. Někteří to dělají neúmyslně, prostě jen nepochopili význam Stropnického slov, jiní zcela účelově a úmyslně. Vytržením z kontextu pak dílo zkázy manipulace, omylu a lži dokončili.

Stropnický je prostě nejen Zelený každým coulem, ale také levičák, jak jinak. Jeho levičáctví však naprosto přesahuje jak ČSSD, tak KSČM. Brojí-li proti hnutí ANO, nemůže se na něj jeho rodina ani Andrej Babiš zlobit. Jde prostě o opačné pohledy na život. Babiš začal prosazením svých zájmů vybudováním obrovské obchodní korporace a pokračoval, jak jinak, prosazením svých zájmů prostřednictvím médií a politiky.

Matěj Stropnický se však od mládí věnuje politice jako službě veřejnosti. Nekupuje restaurace a nebuduje monstrózní „Čapí hnízda“, ale zkouší žít co nejstřídměji. Proto jej nesnáší nejen česká pravice, ale i levice. Naši „levičáci“ totiž příliš zbohatli vyjídáním zbytků z bohaté žně české pravice. Co upadlo ze stolu Klausovi, Dalíkovi, Janouškovi, Rittigovi a dalším „rytířům“ kapitalismu na český způsob, naši „socialisté“ a „komunisté“ zhltli, takže teď už se nevejdou do úzké brány solidarity. Mnoho ztučněli a jsou příliš vykrmeni, než aby uvěřili hladovějícím. Nemají obavy z bohatých, nýbrž z chudých. Stropnického střídmost je přímo děsí, neboť moc dobře cítí, že jí nejsou schopni. Zůstávají tak s bohatou praxí v rétorice chudé levice. Dávno nejsou nějakou alternativou ke stávajícím pořádkům.

Jak je vidět z Magistrátu hlavního města Prahy, pro daňové poplatníky toho mnohem více udělá pravicově korporátní ANO než celá ČSSD s KSČM. Jen ať se voliči komunistů neutěšují, že nejsou namočeni do zjevných skandálů minulých let. Jejich úloha totiž při „vyloupení banky“ velmi často spočívala v hlídání „za rohem“. To, že se dlouhá léta spokojili s placenými posty 3. řádu a drobky ze stolů modrých strak, jim nemůže být omluvou. Politika se i kvůli nim stala pouhým divadlem zakrývajícím nepěkné zákulisí.

Navzdory všem dobře zabydleným stranám a jejich podporovatelům z řad podnikavců všeho druhu však může přijít nová alternativa v podobě aktivních občanů sdružených v místních, regionálních a nakonec i celostátních hnutí „zdola“. Po dlouholeté devastaci a výprodeji nejen národního majetku, ale i iniciativy, dovednosti a kreativity, se dočkáme stavění z hlavy na nohy a života v normálním státě s normálním vedením a s normální opozicí.

Dnes totiž máme vládu s tváří levicového premiéra s pravicovou praxí a opozici patřící do skanzenu loupeživé distribuce bohatství od chudých k bohatým, od bezmocných k mocným, schopných k všehoschopným. Bude jenom dobře, když nastane příznivá doba nejen pro tyto rentiéry, nýbrž i pro všechny občany této země, kteří neměli to štěstí nebo žaludek, aby beztrestně loupili a okradeným ještě navíc poslali složenku za výdaje, které v kasinovém kapitalismu utratili na dluh.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!