Česko má prasečí mor, čili přesně řečeno africký mor prasat, který u nás za komunismu nebyl, ale vynořil se s kapitalismem. Odborník řekne, že souvislosti tohoto typu nelze prokázat a že nemám šířit poplašné zprávy ohledně kapitalismu. Prý je jich i tak celkem dost, a obzvláště na našem webu. Ohnisko nákazy se nachází na Zlínsku (asi 50 km2) a je tak nějak izolováno, aby nakažení divočáci nemigrovali do jiných oblastí. Mají v klidu zdechnout v kukuřici a v jiných plodinách, které místní zemědělci nesmí sklízet. Krajská veterinární správa podala v souvislosti s nákazou africkým morem prasat trestní oznámení na neznámého pachatele u zlínské policie dne 19.7. 2017. To bylo pondělí a v úterý policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Je to asi na 1 rok do lochu, pokud to někomu prokáží. Virus nepřežije první mrazy. Pak by se svět a bulvár měl vrátit do normálních kapitalistických kolejí. Místo prasečího moru budou české parlamentní volby a tento společenský jev svou virulencí a plošným rozšířením v médiích nahradí byvší chcíplá prasata.

Jel jsem za bráchou na Zlínsko a poslouchal sousedy ve vlaku, kteří analyzovali teorie ohledně chcíplých prasat. Oba odborníci na tento u nás nevídaný jev porovnávali pravdivost dvou hlavních verzí šířených v kraji. Tak prý za prvé, divočáci jsou u nás totálně přemnožení a nejlépe se jim daří na okrajích sídlišť v lesoparcích u Prahy a také kolem Zlína. Ráno vyberou popelnice kolem sídlišť a pak na večeři si vlezou do lánu kukuřice. Zvířecí rasisté se sklonem k neoliberalismu by řekli, že černým sockám se daří dobře, proto mají hodně mláďat. Celé stádo čtyřnohé černé je tak chytré, že bez problémů obelstí starého, hluchého a slepého mysliveckého dědu s platným razítkem na flintu od spřáteleného, stejně starého a stejně zdatného doktora. Takový exemplář s rozklepanou rukou trefí tak akorát cyklistu nebo běžce. Tito nadšenci za zdravý životní styl běhají v pestrobarevných úborech a vypadají v lese jak papoušci při kolektivním páření organizovaném sportovními korporátkami.

Oba spolucestující porovnávali platnost a výpovědní hodnotu dvou základních teorií šíření prasečího moru na Zlínsku. První teorie pravila, že jedna "sviňa" koupila z ukrajinské kafilerky nakažené maso, vozila to Česka přes podmazané celníky a zfalšované doklady. Prostě a jednoduše, tato "sviňa" podnikala stejným neoliberálním způsobem jako západní supermarkety, které své zboží vypěstují a vyrobí téměř zadarmo na Ukrajině. Toto agro-alimentární svinstvo nazývané "potraviny" přerazítkují v Polsku na "Made in EU" a pak to prodávají v českých supermarketech za cenu západních výrobků. Zlínská drobná svině "toť tuto prasačinu" prodávala do místní zoologické zahrady. Když už to shnilé maso nikdo a nic nemohlo žrát, tak zbylý importovaný produkt zahrabali do lesa, kde to sežrali ti divočáci a mají mor. Druhá teorie měla také neoliberální podnikatelské jádro a byla podobně zajímavá. Místní mafiánské "svině" vytunelovaly, nakradly a poté si na pozemku myslivců postavily nelegální golfové hřiště. Myslivci jim do této mafiánské prasečiny šikovnými triky nahnali divoké svině, které z golfového ráje českých "sviň" opět udělaly původní ekosystém. Tento lítý boj o ovládnutí citovaného teritoria prý vyřešila skupina těch mafiánských sviní tím, že přírodní konkurenty jednoduše otrávila. Tak prý vznikl prasečí mor.

Obě historky sociologicky viděno patří do kategorie tzv. "městských legend" (urban legend), viz knihu Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Valaši jsou národ hloubavý a rádi přicházejí věcem na kloub. To mohu potvrdit sám na sobě. Oba chlapi ve vlaku našli podstatné spojení mezi dvěma druhy sviní a příslušným neoliberálním jevem zvaným "prasečí mor". Plošné šíření tohoto jevu je zajištěno tím, že ideologický a jiný vir skáče "ze svině na sviňu", jak moudře poznamenal jeden z citovaných expertů na tento jev. Analyzované spojení obou druhů prasat svou virulencí a silou vykazuje všechny znaky mafiánského kapitalismu bez přívlastků pěstovaného na vlády klausovců a jejich současných pohrobků.

Pro agenta Nováka a vnitrácké chovance připomínám, že nešířím ani poplašnou ani falešnou zprávu o spiknutí různorodých sviní za účelem šíření prasečího moru a mafiánského kapitalismu. Tato odborná etnografická a sociologická stať jen obohacuje strukturu městských mýtů o novou valašskou variantu vyprávěnou v epoše reálného kapitalismu. Jel jsem prosím v přecpaném vlaku soukromé společnosti Arriva z Prahy dne 13. 8. 2017. Na rozdíl od líných Českých drah tato německá soukromá dopravní společnost pochopila, že napůl zavřená trať mezi Bylnicí a Trenčínem je schopna produkovat zisk převozem Valachů a Slováků z Prahy až do Piešťan a do Nitry.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!