Kamarád mi vykládal zajímavou historku. Chtěl investovat do ruského rublu, což je ekonomicky snadno pochopitelné. Jenže v sobeckém kapitalistickém nadšení úplně zapomněl na drobný fakt, že jsme ve studené válce s Ruskem. Takže na jeho investici banka přišla, zisk mu neoliberálně ukradla a vrátila mu holý základ s tím, že si nemá hrát na kapitalistu v době, kdy pracující lid připravuje mírové tažení na Východ. To mne zaujalo, protože jsem už nějakou dobu nepsal o ekonomice. Tak se podívejme na investice do Ruska, které procházely US- a EU-embargem. Nejprve začneme výnosem EU-dluhopisů, protože náš kapitalismus je ten nejlepší na světě, pochopitelně po USA.



Aha, tak sorry jako, výnos z EU dluhopisů a US-papírků je prakticky nula, tj. 2 %. Teď je sice v EU skoro nulová inflace, ale u nás je inflace kolem 3 %. Takže všechny peníze uložené do EU- a US-dluhopisů jdou do kytek. To znamená, že se tisknou peníze pánubohu do oken. Kdo si peníze uloží, ten má dnes dokonce záporný úrok. A to také znamená, že naše úspory v bankách jdou do kytek. A pokud máte privátní pojištění na důchod atd. můžete se radovat podobným způsobem. Podívejte se na výnos z německých dluhopisů, který je dokonce záporný.



V Německu to nejspíš půjde před ústavní soud. To znamená, že do Německa si ulíváte peníze se ztrátou jen proto, že jinde vám z nich udělají toaleťák. Neoliberalismus je přímo fantastická lež, protože naučil lidi, že nic není důležitějšího než peníze. A pak z toho božstva udělal záchodový papír. A teď se podívejme na to Rusko.



No vida, tak kamarád měl pravdu. Nabiullinová jako šéfka ruské státní banky pilně ničí ruskou ekonomiku tím, že lidem nedovoluje vůbec žádné investice. Za to mému kamarádovi dohodila hezkých 7 %, kdyby nebyla ta studená válka ovšem. V Rusku stejně jako na Západě začíná hospodářská krize s minimální poptávkou, takže je zatím nízká inflace. To znamená, že Centrální banka RF bude postupně snižovat úroky.



To je pro normální podnikatele v Rusku dobrá zpráva, protože se konečně dostanou k lacinějším úvěrům. Ale je třeba si uvědomit, že v ruském stylu korporativních loupeží bylo třeba vyššími úrokovými sazbami zabránit úniku kapitálu z Ruska. Putin nechal tzv. "starým penězům" za Jelcina a Medveděva možnost bezostyšně krást, pokud neudělají v Rusku diverze, nepokoje a ukrajinský majdan. Viz článek I boháči občas spláčí nad výdělkem. Západ nemá v Rusku lepší spojence než ruské oligarchy. Tak se podívejme na předpokládaný únik kapitálu s Ruska, který vysvětluje vysokou úrokovou sazbu u rublu. Jen za třetí krátký termín Putinova prezidentování je únik kapitálu z Ruska kolosálních 332 miliard dolarů. To je cena za politickou stabilitu v Rusku.



To se u nás po Klausově tunelování pochopitelně nikdy nemůže stát, protože u nás se krade legálně. Tak se podívejme, jak vypadají legální zlodějny dalších miliardářů mimo Babiše, o kterých mávátka na Letné pochopitelně mlčí. K tomu viz článek Česká cesta ke korporátnímu fašismu. Tam máte přesně popsáno, jak Kalousek zařídil miliardářům (a nám všem, pochopitelně) vyšší úroky a jak si je miliardáři přihráli domů. Pak nám ukradla peníze ČNB (Banksterské praktiky současné ČNB). O zbytek se postaraly zahraniční banky, které legálně vyvezly z ČR prakticky všechen kapitál (Proč se musí ve vykrádaném Česku zavést bankovní daň). Takže zbytek zlodějen jde do daňových rájů, ale v našem klausistánu a kalouskostánu to běželo neuvěřitelně dlouhou dobu úplně legálně, viz tzv. anonymní akcie na doručitele. To mělo skončit v roce 2013, ale dnes minimálně tisíc firem s anonymními akciemi vesele čerpá státní peníze z veřejných zakázek. Jak je marxistům známo, zákon má třídní charakter, odlišný pro pány a pro kmány. Nyní si stejnou částku promítneme do ruského DHP, abychom věděli, o co přicházejí normální lidé v Rusku.



Tendence je pokles, viz prezidentování Putina. Jak je vidět, problémem nejsou sankce, ale ruští oligarchové, kteří jsou obyčejní internacionální zloději, jako všude jinde. Jejich vlivové skupiny dané přes Medvěděva zabraňují Putinovi udělat rázný zátah na nelegální vývoz peněz. Pak je jasné, že je třeba držet vysokou úrokovou sazbu, aby peníze nešly ven. Pro normálního Rusa to znamená, že neoliberální zloději zabraňují šíření normálního kapitalismu v Rusku. Navíc reinvestují nakradené a ulité peníze v daňových rájích zpět do Ruska. Podívejte se na hlavní země, které investují v Rusku.



Na Kypru udělali západní banksteři krach státu proto, aby těmto zlodějským Rusům ty nakradené peníze zase ukradli. Stalo se to přesně tak, jak to Putin předpověděl ruským oligarchům. U nás to bylo s reinvesticemi z daňových rájů dost podobné. Proto by mohl můj kamarád do Ruska výhodně investovat a tak minimalizovat vliv oligarchických zlodějů. Ale máme tu studenou válku za udržení neoliberalismu, a ne proto, aby v Rusku vznikla střední podnikatelská třída. A ta beztak na Západě půjde v krizi do kytek. Přitom se jí znehodnotí úspory přes emisi nekrytých peněz a státním výkupem dluhů skrze ECB, která sanuje turecké hospodářství svých banksterských kámošů. Studená válka o ruský rubl vypadá podle úrokových sazeb následovně.



Mému kamarádovi, který si hraje na chytrého kmána, naši banksteři nedovolili investovat do rublu. Ale západní firmy nejsou kmáni a v neoliberalismu jsou ve svém celku silnější než vytunelovaný stát s prodejnými politiky. Takže si ze sankcí moc velkou hlavu nedělají. Podívejme se na přísun zahraničních investic do Ruska.



Z grafu je jasné, že to není slavné, letos má jít o cca 35 miliard dolarů, ale investice rostou. Ale porovnání úniku kapitálu a přílivu investic pro Rusku je zatím v záporných číslech. Investoři musí zvažovat nejen sankce a studenou válku, ale také interní ekonomické klima v Rusku a pak to srovnat s výtěžností investic v daném oboru podnikání. To už bohužel nejsou veřejně dostupné grafy, protože z nich se dělají velké peníze.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!