V článku "Vyvlastněná Evropa, vyvlastněné Česko" jsem ukazovala, že v Evropě ohrožují v současné době majetek občanů negativní reálné úroky a současně fakt, že státy ovládané antisociálními bankami sahají stále víc po represívních opatřeních, které znehodnocují práci a kapitál občanů. Zjednodušeně řečeno, jde o válku bankovního kapitálu a nadnárodních společností o vládu nad ekonomickými zdroji státu. A stát, to jsme my, občané. My daně platíme a udržujeme chod veřejných věcí; banky a nadnárodní společnosti daně téměř neplatí. Viz článek "Nastrčení ředitelé a tajemné daňové ráje". Výsledkem deficitu ve státní kase je skryté vyvlastňování důchodových fondů, které spravuje stát z titulu správce veřejno-právních institucí. To jsem uvedla v minulém článku.

Debakl neoliberálního hospodaření dále vidíte na přiložených statistikách. Na následujících grafech vidíte, co přineslo uvolnění pohybu kapitálu v polovině devadesátých let a kam to jde od roku 2008. První statistika ukazuje vzrůst nezaměstnanosti v poměru s výší reálné mzdy. Ekonomika chudne tím, že vázne poptávka.Zadlužení státu netřeba dlouze komentovat, protože souvisí s výpadkem daní, jež neoliberálové odpustili těm nejbohatším. K tomu najdete starší článek na e-republice pro USA: "Vláda strachu a ekonomické mýty". Druhý graf ukazuje, že zadlužení EU-států přesně kopíruje nástup neoliberální ideologie.A třetí graf ilustruje argumentaci v článku "Vyvlastněná Evropa, vyvlastněné Česko". Tady vidíte, jak nulové reálné úroky a snížená míra růstu ohrožují v současné době majetek občanů EU.Tento graf se v dopadu negativně násobí tím, že existuje stále vyšší inflace a státy pod vedením neoliberální kliky provádějí skrytou privatizaci státních zdrojů.

Zkrátka a dobře, zničení státu něco stojí. A horší je, že se bude týkat i následujících generací, protože jde o dlouhodobé tendence. Neoliberální ideologie versus ekonomická racionalita. To je bohužel nerovný souboj, kde zdravý rozum nevyhrává. Ale hostinský jednou přinese účet, tak jako tak.

Zdroj: Stephan Schumacher, Mitten in der grossen Krise. Ein "New Deal für Europa", str.73.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ekonomika" najdete zde.