Stovky Afričanů pochodují dnes i nocí přes Maroko až ke španělské enklávě Mellila. Tento svobodný přístav na území Maroka je španělským výsostným územím a nyní připomíná koncentrační tábor naruby. Ostnaté dráty a vysoké ploty jsou zde od roku 2005, pak byly na čas odstraněny v roce 2007. Ploty jsou nyní vysoké 6m a dohromady tvoří tři řady zátarasů. Pravidelně na nich umírají uprchlíci nebo si způsobují těžká zranění. Ráno vypadá plot následovně.Dne 20. 11. se zátarasy pokusily přelézt desítky uprchlíků najednou a minimálně jeden z nich přitom zemřel. Španělské nezávislé weby otiskly fotografie Afričanů s hlubokými řeznými ranami, které jim způsobilo přelézání plotu směrem do evropského ráje. Celé opatření je pravděpodobně nelegální a na základě žalob aktivistů a odporu církví ve Španělsku bude celou záležitost posuzovat soud. Následující video ukazuje slézání koncentráčního plotu v noci.


V dalších letech k těmto zoufalcům přibudou milióny tzv. "klimatických uprchlíků", které ze subsaharské Afriky vyžene globální oteplování a růst pouště. Viz článek V Sahelu se začal krví splácet dluh neokolonialismu. A připomeňme téměř trvalé tragédie utopených na Lampeduse. Nezdar jednání Climate Change Conference v Poznani jsme komentovali v článku (Rozvojové země udělaly tajfun ve Varšavě). Připomeňme, že kvůli sobectví a nezájmu bohatých zemí z jednání odešla skupina G77+Čína. A celkem 137 rozvojových zemích odmítlo jednat o klauzuli "loss and damage", které by zvýhodnila bohaté státy a největší ničitele životního prostředí (USA, EU, Kanada, Austrálie). Prohlášení za tuto skupinu učinila hlavní vyjednávačka tohoto bloku, venezuelská diplomatka Claudia Salernová.

Claudia Salerno wrote:
Jestliže bohaté země jsou tak drzé, že vám do očí řeknou, že nebudou snižovat emise skleníkových plynů, a že dokonce ani nebudou platit za planetární škody, které tím způsobí chudým státům, pak jde o hrubé jednání, které nelze politicky přijmout.

Nyní je jasné, proč musí být trojnásobný plot ve španělské enklávě. Podle modelů vědců čeká jen Evropu v příštích desetiletích příliv miliónů tzv. klimatických uprchlíků ze zemí Sahelu a z dalších oblastí, kde se život stane vinou globálního oteplování již neudržitelným. Podle studie American Association for the Advancement of Science (AAAS) by do roku 2020 mělo být v pohybu asi 50 miliónů tzv. "environmental refugees", kteří pod hrozbou smrti musí opustit jižní část planety směrem na sever. Jejich počet pochopitelně rychle poroste, což se projevuje už nyní. Viz zbytky kůže, šatstva a nakonec i mrtvé uprchlíky, jejichž život vyhasl na ostnatém drátu v Melille.