Heroic failure, nová kniha literárního kritika a politického komentátora F. O´Tooleho, je spíše o národní psychologii než o politice, která vedla k Brexitu. Národní psychologie však ovlivňuje politiku a naopak je politickými akty ovlivňována.

Autor se zabývá sebelítostí nikoliv jako projevem nízkého sebevědomí, ale jako přáním být sám, hýčkat si křivdu, které se nám dostalo. Na četných příkladech dokládá používání hesel a titulků z druhé světové války jako prostředků k povzbuzení postojů „opouštění“ a cituje H. Spencera „Principy psychologie“ kde mluví o „luxusu truchlení“.

Pocit ponížení z chudoby po válce byl schválně hýčkán, protože se zdálo, že ve válce poražení jsou na tom hospodářsky lépe než vlastní vítězové a mnoho aktů spolupráce Evropského hospodářského společenství a později EU byla vnímána jako křivda a násilí, jako pokračující pokusy o okupaci Británie, která se nepovedla během války. Příkladně po britském vnitrostátním snížení kontroly kvality výroby hovězího masa a následovném zákazu dovozu masa z Británie do Německa byl tento zákaz přímo spojován s Hitlerovým pokusem kolonizace Británie a politici před kamerou krmili své děti anglickým hovězím na důkaz jeho nezávadnosti. Nyní již není tajemstvím, že k BSE došlo snížením teploty při zpracování ovčích zbytků na krmivo pro krávy. Bohaté podniky zbohatly, o mrtvé a nemocné se staral stát. Projekty od nové kolonizace Afriky, po výstavbu vojenských základen kolem celé zeměkoule, přestavění a přezbrojení nukleárních ponorek, to všechno jsou jen zbytkové atributy myšlení z 2. světové války.

Je neobyčejně zajímavé podobná hesla a identické myšlení sledovat u našich czexiterů a rusofobů. Tu neochotu vidět změny kolem nás po více než 70 poválečných letech a neschopnost rozpoznání těch hrozeb, které skutečně přicházejí, to otevření prostoru pro skutečné válečnické štváče a rasisty.

Autor zajímavě charakterizuje vznik národního zdravotního pojištění (NHS) jako jiný druh využití energie Británie k potlačení a podmanění nemocí a bídy. To byl skutečně pozitivní krok pro obyvatele britských ostrovů, mnohem působivější než zabírání kolonií. Vyvolávání strachu o tento výdobytek byl leitmotiv skupiny „Leave“. Této skupině nikdy o sociální stát nešlo. Ale věděli, že jejich příznivcům o něj jde, proto ty lži o více penězích pro NHS mimo EU, proto ty obavy z přílivu emigrantů, kteří by ochromili chod zdravotních organizací.

Další zajímavý vztah je mezi nejvíce prodávanou knihou "50 odstínů šedi" s jejím hluboce byrokratickým až příliš nudným popisem vztahu mezi ovládajícím a ovládaným v masochistickém vztahu. Podobný směr je daný v dalších kulturních fenoménech, viz TV seriál SS-GB.

Kniha definitivně patří mezi ty, které vysvětlují často nevysvětlitelné pohyby nejen na šachovnici Brexitu.

O'TOOLE, Fintan. Heroic failure. London: Apollo Library, 2018. ISBN 9781789540987.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!