Za biblických časů se vyráželo na válečné výpravy v době žní, kdy se vojska dosyta najedla, zapálila zbylou úrodu a pozabíjela vesničany, které by tak jako tak zabil hlad. Izrael pokračuje v této tradici a vyráží zabíjet Palestince během volební kampaně. Když hrozí, že by jestřábové mohli prohrát, najde se vhodná záminka k válce. Tak byla v roce 1996 zahájena operace "Hrozny hněvu" pro Šimona Peréze a v roce 2008-9 útok "Lité olovo", která měla sbírat body pro alianci Kadimy a Strany práce.


Volby se opět přiblížily, sociální situace v Izraeli je pořádně napjatá a koalice jestřábů musí zabrat. Navíc se obtížně dělá volební kampaň, když dostřel raket v Gazy stoupl až na 50 km a prakticky je není možné zachytit oslavovaným (a drahým) izraelsko-americkým raketovým štítem. A to má Hamás pouze staré ruské kaťuše ze 70. let. Nové ruské 300mm rakety mají dostřel 90 km, což by pokrylo prakticky celý Izrael, ale Rusové je Hamásu nedají. Ale Hamás má protitankové střely Kornet, s nimiž Hizbulláh porazil izraelskou armádu během prohrané třicetidenní války 2006 o severní Libanon a rozstřílel jí kolem 40 tanků. Na obrázku vidíte dostřel raket z Gazy na velká izraelská města podle počtu obyvatel. Kompletní článek k dostřelu raket z Gazy najdete zde.


Zdá se, že Hamás má iránské rakety Farj-5 s dostřelem až 75 km, které mohou zasáhnout Jeruzalém. Odpálení rakety trvá asi 20 minut. Klikněte si na video, kde vidíte údajný odpal této rakety z Gazy. Připomínáme, že video zveřejnili Izraelci a nikdo oficiálně potvrdil jeho pravost.

Od druhé intifady (rok 2000) až do září 2012 zabila izraelská armáda 6500 Palestinců, z nichž bylo 4660 obyvatel Gazy. Ve stejné době zabili Palestinci 590 Izraelců (zdroj zde).

Nyní se rozjíždí další kolo války, zvané "Sloup obrany". Armáda si libuje v poetických názvech, realita oplývá hororem. Nejprve Palestinci v Gaze stříleli raketami na vojenský džíp armády, načež Izrael trumfoval vraždou Ahmad Džabarího, vojenského velitele Hamásu, kterého zabil leteckým náletem. Načež se obě strany pilně připravují k volbám a k válce. Ovšem, v samotném Izraeli už mnozí obyvatelé mají dost nesmyslné militaristické politiky pěstované jen pro volební hlasy. Klikněte si na demonstraci proti současné ofenzívě, kterou uspořádali míroví aktivisté.

V minulé ofenzívě "Lité olovo" Hamás utrpěl velké ztráty na životech, v Gaze padlo během 3 týdnů kolem 1400 Palestinců. Výsledek byl pro Izrael katastrofální. Vojenské křídlo Hamásu se vzpamatovalo do roka, ale jeho politická frakce mezitím zcela odrovnala vliv umírněného Mahmúda Abbáse. Vzdorující Hamás se u Palestinců prosadil jako jediná alternativa vůči opakovaným zradám a korupci Fatáhu uplaceného od Izraele i od USA. Například cement, který egyptské úřady daly na opravu poškozených domů obyčejných Palestinců, prodali předáci Al-Fatáhu za úplatek Izraelcům, kteří jej použili na stavbu zdi obkličující okupovaná území. Takže další dějství konfliktu už může znamenat konec Abbáse a tím i umírněné politiky vedoucí k soužití dvou států. Egypt mezitím přešel na stranu Palestinců, i když velmi opatrně. Doby, kdy USA a Izrael upláceli egyptské generály jsou pryč, protože ze scény zmizeli právě tito generálové. Chce Izrael skutečně zavléct USA do války tím, že eskaluje napětí na Blízkém východě v době, kdy je Sýrie plná radikálních islamistů a chemických zbraní?


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.