Pro česká média aféra Offshore-Leaks přestala existovat. Ministr měšce prohlásil, že se nás to netýká a čeští novináři pilně podlézající finanční oligarchii a pravicové vládě se přestali ptát. Poslušnost, první ctnost našeho tisku. Kdo se moc ptá, musel by moc publikovat, a to není dobře.

Zato investigativní žurnalistika v okolních svobodných zemích slaví hody. Klikněte si na heslo "Offshore-Leaks" v klíčových slovech, a uvidíte. Federální finanční dohled (Bafin) začal oficiální vyšetřování kšeftů německých bank aktivních v off-shore společnostech: "Tyto instituce nám musí vysvětlit, co tam přesně podnikají", tolik Raimund Röseler, šéf bankovního dozoru na otázky novinářů.

Aby celá věc náhodou neusnula, velké noviny začínají publikovat interaktivní mapy delikventů. Zatím nikoliv jmenovitě, ale podle území a měst. Ukázku z mapy zveřejněné v Südeutsche Zeitung najde zde.První prominentní obětí aféry Offshore-Leaks je herec Paul Hogan známý z filmů Crocodile Dundee. Novináři vypátrali trust jménem Quatre Season, který si tento autralský herec nechal zřídit v roce 1994. Přes jinou firmu jménem "Firma S." je tento trust spojen s kontem v Corner Bank ve švýcarském Lausanne. Podle dokumentů amerických finančních vyšetřovatelů leží na tomto kontě už přes dvacet let celkem 34 miliónů dolarů. Hogan má smůlu. Jeho konto je nyní zablokováno a nemá k němu přístup.

Mimochodem, úřady v USA už vyšetřují přes 4000 amerických občanů, jejichž údaje našli datech zveřejněných přes Offshore-Leaks. Přes 30 z nich už bylo formálně obviněno kvůli praní peněz a daňovým únikům.