Výzkumné ústavy všude na světě se předhánějí v miniaturizaci létajících dronů. Jejich využití sahá od monitorování životního prostředí až po bezpečnostní a fízlovací služby. Protože jde o státní a strategický zájem, je do projektů tohoto typu vložena spousta financí a vědeckých sil. Podívejme se na několik příkladů.

Jedno z nejlepších pracovišť, univerzitní laboratoř na Harvardu (Harvard Microrobotics Lab), vytvořila létající dron o velikosti hmyzu. Srovnejte si jeho velikost s vystavenou mincí o velikosti naší koruny. Jeho průsvitná křídla kmitají rychlostí 120krát za sekundu.

Invalid YouTube URL provided


Tento dron zatím není schopen autonomního letu na delší vzdálenosti, ale má před sebou slibnou budoucnost. Možná se zapracuje v Pentagonu a možná nahradí hmyz při opylování rostlin.

Další privátní a komerční firma, která ráda ukazuje své umění, je firma KMel Robotics. Její droní letku máte na obrázku v anotaci. Droni této firmy mají velikost kolem 10-20 cm a jsou schopni zajímavých kousků. Podívejte se na laserovou show z roku 2012.

Invalid YouTube URL provided


Skupina 16 robotů se chová jako hejno, perfektně koordinuje svou činnost a postupně se učí kolektivní inteligenci. Autonomie letu těchto kvadrotorů (neboli čtyřkřídlatých potvor) je kolem 15 minut.