Článek Edwy Plenel: novinář, který nechal padnout čtyři ministry připomněl historii jednoho z nejúspěšnějších nezávislých webů současnosti. Bývalý šéfredaktor Le Mondu, je současným ředitelem zpravodajského webu Mediapart. Tento web se dostal pod palbu francouzského ministrstva financí, protože údajně neplatí správně DPH. Ve Francii mají noviny daň DPH pouhých 2,1 %, ale to se týká pouze papírových vydání. Většina webů to obešla tím, že formálně vydala cár papíru a pokračuje na webu. Ne tak Mediapart, kterému se nechce lhát, viz toto vysvětlující video Edwyho Plenela.

::::

Útok na tento web je především politický, i když zvýšenou daň 19,6 % požadují finančáci i od jiných webů. Jak to, že ministerstvo financí, ve Francii zkráceně "Bercy" podle sídla, chce zničit tento zpravodajsky úspěšný web? Jen loni vydělala třicítka novinářů sdružených pod touto značkou čistého zisku kolem miliónu euro. Jenže když se web spustil v roce 2008, měl jen 10 tisíc čtenářů denně a půjčku 300 tisíc euro. Dnes patří k nejčtenějším webům ve Francii s 81.000 předplatiteli, obrat 8 miliónů euro ročně a pracuje v něm na plný úvazek již 50 zaměstnanců.

Co vadí ministerstvu financí? Jen maličkost: tento web sestřelil předešlého ministra financí jménem Jérôme Cahuzac. Viz článek První demise ve francouzské vládě. Socialistický ministr rozpočtu, bohatý podnikatel v oboru plastické chirurgie, vytrvale lhal o svém tajném kontě ve Švýcarsku, dokud jej neusvědčily přímé důkazy. Novinář, který jej přiměl k odchodu z politiky se jmenuje Edwy Plenel: ano, ten pán z Mediapart.

Aféra "Cahuzac" má pokračování, protože "Bercy" chce web finančně zničit. Zvýšení DPH by znamenalo, že ekonomický úspěšný web se okamžitě propadne do ztráty. Edwy Plenel se obrátil na čtenáře, kteří nyní podepisují petici na vládu a na francouzský parlament, aby okamžitě zakročil proti této politické šikaně. Viz článek Kdo chce zničit Mediapart. Zkrátka a dobře: Noviny a weby, které patří miliardářům jako Babiš, Bakala a Tykač, ty nikdy nebudou trpět. Ti nezávislí to mají o něco horší. Jistěže je to jejich chyba: měli se přece prodat stejně čile, jako ta první sorta.