V redakci e-republiky jsme se shodli na tom, že po Majdanu představují události v Oděse další kolo napětí, po němž již nejde vrátit dialog mezi Kyjevem a provinciemi do původního stavu tzv. "vyjednávání". Neznamená to automaticky občanskou válku, ale jedno je jisté. Pokud budou události vyšetřeny pučisty v Kyjevě stejně "důkladně a nestranně" jako střelba na Majdanu, pak už není cesta zpět. A ruská a ukrajinská média, která obviňují Západ ze stranickosti a podpory zločincům, budou mít trpkou pravdu. Vraždění a pogrom v Oděse považujeme za další mezník k čemukoliv - pozitivnímu i negativnímu. Proto se snažíme události popsat tak, jak je můžeme z naší perspektivy posoudit jako věrohodné.

Provokace před fotbalovým zápasem

Celou situaci na Livejournalu poměrně nestranně a podrobně zdokumentoval a popsal bloger Napaki. V pátek 2. května v 17,00 hod. místního času se v Oděse hrál fotbalový zápas mezi místním Černomorcem a Metallistem Charkov. Fanoušci obou klubů na 15,00 hod. naplánovali „Pochod za jednotu Ukrajiny”, který se měl zakončit na stadionu Černomorce. Průvod byl na Katedrálním náměstí (Sobornaja ploščaď) napaden skupinou maskovaných útočníků. Ti byli vyzbrojeni a vystrojeni holemi, štíty, helmami a jak se později ukázalo, někteří z nich i střelnými zbraněmi. Vojenskou přípravu této pro masakr zcela klíčové skupiny předtím netečně sledovali policisté a nepokusili se jí zabránit. Aktivisté se stužkami svatého Jiřího a rudými páskami na rukávech poté z boku, z Grečevské ulice, napadli mnohem početnější průvod „euromajdanců”, což byli převážně fotbaloví fanoušci, ale také příznivci Pravého sektoru a strany Svoboda. Ti na napadení odpověděli vrháním dlažebních kostek a snahou zaútočit na řadu „proruských”, skrytých za štíty a policejním kordonem. Bloger Yurasumy o tom píše na ruském Livejournalu toto.

Yurasumy wrote:
Přesně stejné červené pásky byly na rukávech některých policistů. Nejzajímavější je, že právě v tom místě, kde se nalézali dotyční policisté, proběhl “průlom” (policejní linie – pozn. překl.) “separatisty” k účastníkům pochodu. Také absolutně “náhodně” právě tento moment byl natočen z vyvýšeného místa (jako bývalý kameraman říkám, že to naznačuje, že filmař znal scénář a předem si vybral pozici). Dále následovala krátká potyčka, která vyústila v první oběti. Ze střech a z davu stříleli “neznámí střelci” a podle verze junty je jasné, že byli proruští. Potom rychle, na rozkaz, odešli bojovníci s páskami. Poté lidé s páskami ze scény mizí, nejspíš si jednoduše jen sundali červené pásky a smísili se s davem.

Policie se vůbec po celou dobu chovala podivně. Jedna linie policistů „chránila” útočníky, a to dokonce v době, kdy se mezi nimi objevili muži se samopaly a začali střílet do davu. Druhá linie policie chránila euromajdanisty, přestože přes hlavy policistů létaly dlažební kostky na druhou stranu. A při tragédii v Domě odborů, k níž se dostaneme později, bylo její chování ještě podivnější. Pokud se tato událost naprosto důkladně a věrohodně nevyšetří, pak je volání po spravedlnosti za celý masakr stejným divadlem, jako je prozatím střelba na Majdanu.

Co se stalo po první srážce a po fotbalovém zápase

Vraťme se na Katedrální náměstí. Podle všeho se zdá, že fotbaloví fanoušci poté opravdu zamířili na fotbal (zápas skončil remízou a přihlíželo mu více než 20 tisíc fanoušků). Na ulici ve stejné době ovšem probíhaly pouliční boje, při nichž zahynulo několik lidí. Podle ukrajinské Gazety byl pak průběh následující. Proukrajinští aktivisté poté, po čtyřech hodinách pouličních bojů na Katedrálním náměstí, dorazili na Kulikovo pole. Zde vzali útokem a zapálili tábor svých odpůrců, a to za pasivního přihlížení pořádkové policie. Proruští aktivisté, kteří předtím žili v táboře, obsadili Dům odborů a zabarikádovali hlavní vchod. Obě strany pak po sobě házely Molotovovy koktejly, kamení a pyrotechniku. Proukrajinští aktivisté nicméně obsadili celou oblast a začali „útočit” na protivníky. Láhve se zápalnou směsí přímo zasáhla zabarikádovaný vchod, další láhve vletěly do budovy oknem. Budova začala hořet.

Podle místních orgánů se většina z obětí nepokojů udusila právě v Domě odborů, někteří aktivisté zahynuli poté, co vyskočili z okna. Podle čerstvých zpráv však asi polovina obětí z Domu odborů měla střelná zranění. Podle dostupných zpráv mezi oběťmi nebyli žádní cizinci. Dejme znova slovo blogerovi s nickem Yurasumy:

Yurasumy wrote:
Dále pracovaly jen instinkty. Upalování a dobíjení přeživších “federálů” lze objasnit jen tím. To se stalo kolem 22:00 kyjevského času (zapamatujte si tento čas, ještě se k němu vrátím). Právě v tuto chvíli gubernátor (gauleiter) Oděské oblasti napsal na Facebooku, že nevidí v jednání davu nic nezákonného (jak si teď určitě hryže prsty). Předpokládal, že vše jde podle plánu. Tábor “federálů”, který několik týdnů nebyl schopen rozehnat, byl podle zámyslu operace již zničen. Těch pár mrtvol na Grečeské opět podle “plánu” bude svedeno na “proruské bijce” (ty se stužkami a páskami). Kdo by si představoval, že rozzuřené “jen děti” (pozn. překl.: "onižeděti", pejorativní označení zdivočelých stoupenců západních hodnot, vychází z tradiční fráze západních politiků “nesmíte je trestat za jejich zločiny, jsou to jen děti”) zaživa upálí několik desítek Oděsanů, a ty, kteří se zachránili před ohněm, budou dobíjet na náměstí, absolutně se nestarajíce o to, že je natáčejí.

Takže rekapitulujeme velmi pravděpodobnou verzi událostí, kterou zatím nikdo z kyjevské lži-vlády nevyvrátil. Provokace ukrajinských nacionalistů proběhla před fotbalem a byla narafičena jako útok ukrajinských federalistů. Toto samozřejmě nemusí být pravda a je na policii a hlavně na nezávislých mezinárodních vyšetřovacích orgánech, aby pravdu našly. Jenže OBSE to být nemůže, už se přidalo na stranu kyjevské junty (Prohraná důvěra OBSE na Ukrajině). Pak si fanoušci jako stoupenci kyjevské prozápadní "vlády" řekli, že si to s těmi "federály" rozdají pořádně, což se stalo. Místní police nezasáhla dokonce třikrát. Jednak nezadržela první provokatéry před zápasem; jednak nechala beztrestně vypálit tábor proruských sil; jednak nechala lidi zaživa upálit v budově odborů a nechala do nich střílet neznámými ozbrojenci přímo z ulice. Tolik k předběžnému podání celého masakru.

Svědectví z masakru

Podívejte se na toto video, které nyní letí internetem. Ukazuje střelbu do obětí požáru, které se pokoušely nalokat čerstvého vzduchu u oken. Někteří z nich byli pravděpodobně zastřeleni. A vidíte, že vrah je naprosto v klidu, střílí si jako na střelnici a neobává se policie. Asi ví, proč.


Ptáte se, proč hasiči nepřijeli k Domu odborů včas? Odpověď najdete na tomto videu. Euromajdanci ukořistili požární vůz a bijí řidiče požárního vozu.


A tohle je výsledek a není pro slabé jedince, viz brutální záběry z Oděsy. Záběry jsme nedali na web, protože ukazují lidská těla po požáru v Domě odborů. Je dobré vidět, jak vypadá pogrom kousek za hranicemi a na začátku 21. století.

Jak se k masakru staví ukrajinští představitelé?

Gubernátor Oděské oblasti Vladimir Nemirovskij píše ve 22:00 hod. místního času své prohlášení. To jest v době, kdy byl pogrom na Kulikově poli v plném proudu. Toto si vyvěsil na svůj Facebook.

Vladimir Nemirovskij wrote:
Činy Oděsanů, zaměřené na neutralizaci a zadržení ozbrojených teroristů, jsou zákonné. Co se týče milice a její role v dnešních událostech – to je jiná věc. Její řešení odložím do konečné stabilizace stavu regionu.

Fakticky se tím stal spoluviníkem zločinu, ale to nyní nikdo neřeší. Dočasný prezident Oleksandr Turčynov tvrdí stejně jako my, že se jednalo o provokaci, viz jeho prohlášení. Asi bychom se však neshodli na původcích této provokace. A už vůbec ne v názoru na podivnou roli policie.

Oleksandr Turčynov wrote:
Chci vyjádřit mou hlubokou soustrast pozůstalým. Musíme vyvodit správné závěry z této tragédie, která se stala převážně v důsledku vnější provokace. Ti, kteří jsou odpovědní za organizaci a vyprovokování těchto událostí, budou potrestáni.

Výsledkem zamyšlení prezidenta Turčynova byl fakt, že pořádkové síly věrné Kyjevu zatkli 130 oděských Rusů. Mezi nimi i několik lidí s ruskými a podněsterskými pasy a obvinili je celkem z 10 trestných činů, včetně vraždy. S velkou pravděpodobností mezi nimi nebyl onen vrah, který na videu doopravdy střílel.

Reakce Timošenkové: vše je OK a ještě přitvrdíme

Prezidentská kandidátka Julia Tymošenková je naprosto přímočará a komentuje pogrom v Oděse následovně. Viz tento zdroj, TV Rossija 24, čas od 1:34 minuty.


A nyní citujme její slova, aby bylo jasné, koho podporuje EU na Ukrajině.

Julie Tymošenková wrote:
Děkuji všem, kteří jste včera povstali na obranu Oděsy a Ukrajiny. Ale my teď musíme udělat velmi vážné závěry ze všech těchto událostí. Za prvé, všechny speciální operace, které se plánují, budou zaměřeny na útoky proti masovému shromažďování lidí...

Jak tedy bude vypadat podle těchto "politiků" další vývoj, to si můžete domyslet sami.

Reakce západních médií

Západní média reagovala na Oděský masakr tím, že rozvinula širokou paletu propagandistických nástrojů. Jsme ve studené mediální válce, že ano. Vezmeme-li známé triky (viz naši analýzu české TV) pak můžeme dát suchý výčet: od zasunutí do pozadí, přes holé zpravodajství oznamující, co o celé situaci tvrdí ta či ona oficiální místa, až po čistou proukrajinskou propagandu.

Přesto, že se jednalo o nejkrvavější střety od únorové střelby na kyjevském Majdanu, nejsou v Oděse žádní reportéři, kteří by 24 hodin denně informovali o situaci ve městě. Problémem je najít na webu nějaký komentář od velkého evropského deníku. Naše noviny vezmeme ve zvláštním článku, protože jejich výplody musíme jmenovitě zaznamenat, už jen kvůli poučení dalším generacím.

Za zmínku tedy stojí BBC, které zveřejnilo svědectví pečlivě vybraných očitých svědků. Pravděpodobně nikoli na místě, ale na základě redakční pošty a diskusí pod zpravodajskými články. Celkové vyznění se snaží být neutrální. To je opravdu kouzelné, asi jde o zápas anglické fotbalové ligy. BBC se striktně brání jen naznačit, kdo zapálil Dům odborů a kdo bránil lidem uvězněným v hořící budově, aby ji opustili. A pochopitelně žádní BBC a jiní světoví zpravodajové na místo nepřijeli a žádné reportéry tam neposlali. Přitom válečné reportéry mají velká média všude po světě - když ovšem chtějí. Kdysi velmi neortodoxní Huffington Post se v podstatě omezil jen na převzetí proukrajinské propagandy z tiskové agentury Reuters.

Reakce z Ruska

Podle České televize kyjevskou vládu ostře kritizovali poslanci ruské Státní dumy. Ta je podle nich zralá na mezinárodní soudní tribunál. Irida Jarová, šéfka bezpečnostního výboru Státní dumy prohlásila toto.

Irida Jarová wrote:
Organizovaná zločinecká skupina se dopouští válečných zločinů. Za tyto zločiny musejí být souzeni jako váleční zločinci před mezinárodním vojenským soudem. Jakákoli podpora "samozvanců v Kyjevě," kteří likvidují vlastní národ, je podle Jarové rovna spolupachatelství na masových vraždách.

Místopředseda Státní dumy Sergej Něverov je jeden z politiků, kteří se minulý týden ocitli na sankčním seznamu Evropské unie. O celé situaci říká toto.

Sergej Nevěrov wrote:
Je šokující, že vyvolávání občanské války na Ukrajině podporuje Západ, který rázem jako kdyby zapomněl na lidská práva a demokratické hodnoty, za jejichž nositele se Evropská unie a USA vydávají. Západ dává za pravdu radikálům a nacistům, jejichž ideologií je ničení.

Šéf parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov se vyjádřil takto.

Sergej Mironov wrote:
Jsem přesvědčen, že akce ukrajinské armády proti vzbouřencům ve Slavjansku a Kramatorsku je zločinem proti lidskosti. Je to fašismus a kyjevské vedení se nepochybně dočká svého norimberského procesu.

Ruská média tedy mají ve věci jasno, viz jeden příklad za všechny. Na Krymu vycházející deník Novorossija.

M. M. Isajev wrote:
Nacisti uspořádali pogrom v Oděse, zabíjejí všechny bez rozdílu - ženy, starce, děti. Je to krvavý teror. Do Oděsy bylo navezeno několik tisíc radikálů a ultras. V centru města došlo ke krvavým srážkám. V tuto chvíli jsou proruští aktivisté zabarikádováni v bývalém Domě odborů na Kulikovském poli. Kolem něj se bojuje.

Další článek ve stejném duchu najdete zde.

Reakce občanů v regionu

Postup policie vedl ke vzbouření ve městě. Dnes (4.5.) proruští demonstranti vzali útokem policejní stanici a vynutili si propuštění svých zatčených spoluobčanů. Kyjevská junta probudila medvěda a efekt masakru v Oděse se projevil téměř okamžitě. Gubernátor Luhanska jménem Valerij Bolotov, který se už už chystal zahájit "konstruktivní dialog" s kyjevskou juntou, vyhlásil po událostech z Oděsy výjimečný stav a nulovou toleranci fašistům. Prohlásil, že budou bojovat do poslední kapky krve, nehodlají čekat až je junta obklíčí a začne zabíjet. Hodlají přejít do útoku a cílem číslo jedna je samotný Kyjev. Dal všem příslušníkům silových struktur na výběr. Buď do několika hodin opustí Luhanskou oblast, nebo přísahu věrnosti nově vzniklé Armádě jihovýchodu. V opačném případě s nimi bude po uplynutí lhůty naloženo podle zákonů výjimečného stavu. Bolotov oznámil také nulovou toleranci Pravému sektoru. I s nimi bude zacházeno podle zákonů válečného stavu. Video s projevem najdete zde. Nakolik jsou jeho slova rétorickým cvičením, to se teprve uvidí.

Jeden z vůdců povstání na jihovýchodě, poslanec ukrajinské Věrchovné rady a odstoupivší kandidát na prezidenta Ukrajiny Oleg Carjov se vyjádřil v tomto videu.


Stručný obsah projevu: Ženevská dohoda je mrtvá, podmínkou půjčky ze strany MMF je, že ukrajinská vláda bude kontrolovat celé území. Tzv. „protiteroristická operace” se tedy koná pod tlakem MMF. Občanskou válku, která už fakticky začala, může zastavit jen koordinované úsilí všech zainteresovaných stran. A na ukrajinské kolbiště přichází nový hráč a tím je Ukrajinská národně-osvobozenecká armáda. Tato skupina je složena převážně z Ukrajinců pracujících v Rusku. Její zatím bezejmenný velitel tvrdí, že on i více než polovina vojáků pochází ze západní Ukrajiny. Budou bojovat proti „kyjevské juntě” a koordinovat akce s jednotkami východo-ukrajinských federalistů. To se dá snadno připsat Rusům, ale nezapomeňme, že ukrajinští dělníci ekonomicky žijí stejně ze Západu jako z Ruska. A ve městech jsou vražděni jejich spoluobčané a někdy i rodinní příslušníci. A čekat, že v zemi budou beztrestně zabíjet jen neofašistické bojůvky podporované Kyjevem - to není příliš realistické.

Závěr

Nyní se pokusíme shrnout závěry z různých zdrojů. Za prvé a podstatně: mezi mrtvými v Domě odborů nebyl žádný z bijců s páskami, což prozatím vyvrací verzi Kyjeva o vinících celého masakru. Pokud by se bijci před zápasem vrátili do "svého" tábora, pak by určitě bojovali proti útočníkům. Ale mohli přijít odjinud, to je pravda.

  • Bijci, kteří upálili lidi, byly zřejmě “vyladěni” na to, že bojují proti ruským diverzantům. Zdá se, že pro ně bylo “šokem”, že upálili a postříleli vlastní spoluobčany.
  • Po uhašení požáru bylo podle dokumentů jasné, že oběti jsou hlavně Oděsané. Pokud přijde odveta, jsme v občanské válce.
  • Okamžitě po masakru a pogromech začala desinformační kampaň na všech stranách. Zvláštní poděkování za “občanskou pozici” patří uživateli etherealstation, který okamžitě vyvrátil fake, že mezi mrtvými byli “ruští žoldáci”. Ale ono se to třeba chytne, viz česká mediální esa.
  • Události v Kramatorsku probíhaly synchronně s Oděsou. Jakmile junta v Kyjevě pochopila, do čeho ji navezli příliš horliví vykonavatelé, trestná operace na východě byla prozatím ukončena.
  • Gubernátor v Oděse dopředu omilostnil vrahy, protože podle jeho slov vše, co se dělo v Oděse, proběhlo legálně. Viz odkaz nahoře. Jenže nevěděl, že jím podporovaný dav právě v tu dobu zaživa upaluje Oděsany a do přeživších střílí a rve je na kusy. Pak mu asi volali z Kyjeva a tak pro média řekl, že potrestá viníky. Začal oblastním náčelníkem milice, který jistě plnil rozkazy shora.
  • Kyjevská lži-vláda je na vážkách, jak se zachovat. Litovat padlé a vyhlásit smutek je jedna věc, to šlo i po Majdanu. Ale potrestat skutečné viníky a strůjce pogromu, to je jiné kafe (jako v případě Majdanu). Ani Turčinov ani Jaceňuk stále nevystoupili s jednoznačným prohlášením, že celou věc podrobně vyšetří. Pokud budou vyšetřovatelé neonacisté typu “Strelkova”, tak to jistě půjde dobře a Západ bude spokojený.


Zdroje:
http://rt.com/news/eastern-ukraine-army-operation-680/
http://gazeta.ua/articles/np/_v-odesi-38-lyudej-zaginuli-v-rezultati-pozhezhi-v-budinku-profspilok/555710
http://lifenews.ru/news/132532
http://www.newsru.com/world/02may2014/odessafire.html
http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17400-pravy-sektor-v-odse-pes-40-mrtvych-zaina-obanska-valka
http://janica9.wordpress.com/2014/05/03/odesa-2-kvetna-jak-to-bylo-a-proc-putin-neposlal-armadu/

K tématu:
http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17401-zapad-k-masakru-v-odse-mli-
http://www.novarepublika.cz/2014/05/ukrajina-je-to-obcanska-valka.html