Minulý týden oznámila Evropská centrální banka snížení základní úrokové sazby z 0,15 na 0,05 %. Toto rozhodnutí Rady ECB nebylo schváleno jednomyslně a podle reakcí z Německa lze usuzovat, že proti snížení sazby v duchu následování politiky amerického FEDu se asi postavila německá centrální banka. Německé spořitelny si v současné době nestěžují jen na diskriminaci a neseriózní zacházení ze strany ECB. Otevřeně označují politiku ECB za šílenou. Viz náš článek Bavorská kampelička řekla lidem pravdu.

A minulý čtvrtek označily spořitelny a jejich zastřešující svaz za velmi špatný den pro všechny klienty spořitelen. Prohlášení najdete zde. Inflaci je potřeba nastartovat, i kdyby na chleba nebylo. Dobře vzpomínáme na památná slova muže jménem Mario Draghi, že „udělá vše, co je nutné, aby bylo euro zachráněno, a těchto možností má dost“. A došlo na jeho zlatá slova. Tento agent financí nyní vystoupil na tiskové konferenci a odůvodnil rozhodnutí lapidárně takto: „Jsme na spodní hranici“. Tím de facto řekl, že další technická opatření již možná nejsou. ECB se rozhodla, že bude nutné sáhnout k „nekonvenčním opatřením“. Draghi přiznal, že Rada ECB zatáhla EU tam, kde je dnes USA pod FEDem. Inflaci se nedaří prý v plánované výši nastartovat, přestože my všichni cítíme ve svých peněženkách, že máme po běžných nákupech stále větší starosti, jak s rodinnými rozpočty vyjít. A úspory se stále tenčí, úroky žádné.

Ale nebojme se. Na český trh již vstoupila další lichvářská společnost, která nám do výplaty v nejhorším případě půjčí za RPNS 5500 %. Vždyť banky a jimi založené úvěrové společnosti se dostanou k penězům dnes tak snadno a levně! Čtěte zde. Jen naivka by si mohl myslet, že oficiální údaje o výši inflace odpovídají realitě a nejsou manipulovány. To je ovšem pouze jedna stránka věci.

Proč se inflace daná kvantitativním uvolňováním, fiat money a zběsilého tisku levných peněz zatím neprojevila? Natištěné peníze skončily ve spekulacích a bublinách, nikoliv v reálné ekonomice. Proto se inflační peníze nepromítly plně do cen běžného zboží. Ekonom se zdravým rozumem se nestačí divit. Banky jsou dnes tak iracionální, že si tyto bezcenné peníze prostě nechaly na zlé časy.

Evropská centrální banka jako podnikatelský subjekt

Doposud se centrální banky koncentrovaly na „operace na volném trhu“. Laicky řečeno: nakupovaly nebo prodávaly státní dluhopisy a tím měly ovlivňovat úrokovou sazbu na finančních trzích a množství peněz v oběhu. Tedy kromě výkonu jiných funkcí, které plnily hůře nebo lépe jako správa devizových rezerv státu (že pane Tošovský?), nebo funkce dohledu nad ostatními bankami, která tak zoufale selhala. Centrální banky jsou zde nikoliv proto, aby napomáhaly vytvářet férové prostředí pro všechny subjekty trhu, nýbrž aby podporovaly oligopol a lichvu. Takže milé, poctivé spořitelny, kampeličky, družstevní banky, etické banky, ECB pro vás má milou zprávu: Běžte se svými stížnostmi na lampárnu!

Ovšem to, co předvádějí národní centrální banky, které již nejsou v Evropě bankami kontrolovanými státem a byly dokonce privatizovány, jako například Banca d´Italia, nebo francouzská centrální banka, to vše se odehrává na mnohem vyšší úrovni. Privatizace eura běží v samotné ECB.

O tom, že prostřednictvím ECB jsou přes různé programy vykupovány státní dluhopisy zemí, které nemají šanci uspět na finančních trzích – tedy šrot, jsme psali již mnohokrát. Úroky zaplatí samozřejmě daňoví poplatníci, od toho tu přece jsou. Co je zvláštní? Přestože je úroková sazba téměř na nule, státy to vůbec na výši zaplacených úroků nepociťují, zadlužení dále stoupá. Brzy bude v ECB spuštěn program obchodování s deriváty ABS pod taktovkou amerického finančního kolosu Black Rock, jak jsme psali v článku Ekonomové USA tvrdí: Bombardujte lidi penězi. A nejenom to. Už nebudou nakupovat státní dluhopisy, jen investoři a finanční trh.

V hlavách poradců ECB odchovaných FEDem se rodí nová strategie. ECB chce řídit sama, ale také možná ve spolupráci s Bank of England, vlastní trh se státními dluhopisy. Tím vstoupí přímo do bankovního byznysu. Znamená to, že bude odkupovat od bank dluhopisy a tedy úvěry, které tyto poskytly státům, a banky budou mít za úkol prý uvolněnou likviditu dát k dispozici podnikatelům a soukromníkům. Kdo je však ale k tomu přinutí?

Demokracie podle jednoho promile

Takže shrnuto a podtrženo. Doposud byly státy závislé na „náladě finančních trhů“ a ratingových agenturách. Nyní budou závislé na kamarádech v Evropské centrální bance. Dokonalé fungování demokracie! Ale aby toho nebylo málo, přichází zajímavé pobídky, aby centrální banky spekulovaly na termínovaných burzách, tzv. „Futures“. Nebezpečná hra. Největší burza světa s termínovanými obchody - americká Chicago Mercantile Exchange - nabízí v těchto dnech pobídkový program ušitý na míru centrálním bankám: žádné poplatky, slevy na služby, atd… A jde o termínované obchody a opce s energiemi, vzácnými kovy, surovinami a agrárními produkty. Více o tom zde. Tímto se centrální banky stanou vlastně komerčními subjekty, protože vstupují na trhy těch subjektů, které měly vlastně kontrolovat a regulovat. A tak se ptejme našich politiků, kteří se nechali koupit i se zdravým rozume a přitom prodali nás, občany.

  • Kdo tedy bude provádět dohled nad obchodní činností centrálních bank?
  • To se budou superbanky kontrolovat samy v rámci svých kontrolních kompetencí?
  • Kdo manažery budoucí superbanky ECB potrestá za přehmaty, finanční letadla a další zločiny? To se sami odsoudí a sami sebe potrestají?
  • Co se stane v případě, že iracionální hrabivost a faktická beztrestnost těchto lidí vyvolá globální konflikt?
  • Kdo kontroluje jejich spojení na super-oligachie budující korporativní smlouvy typu TTIP, NAFTA a další?


Uznejte sami, že to jsou zajímavé otázky. A každá z nich má potenciál na globální konflikt. Ve stínu geopolitického šílenství se daří Mario Draghimu přeměnit Evropskou centrální banku ve velkobanku nadřazenou všem bankám. Tím dokončí projekt tzv. "bankovního socialismu", kterému jsme věnovali sérii analýz, viz toto heslo. ECB bude přeměněna v centrální plánovací komisi, která ovšem nebude podléhat žádné kontrole a nebude sloužit ve prospěch lidu evropských zemí. Tím se naplní projekt západní civilizace, o němž psal redakční kolega (Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem). FED a ECB jako jedna velkobanka vhodně doplní smlouvy typu NAFTA, TTIP a další. Jenže co když země BRICS budou dělat politiku pro lidi? A to jsou 2/3 lidstva.

Uvnitř EU se vytváří stát ve státě napojený na struktury oligarchického kapitalismu globálních rozměrů. To, že vlády jenom nečinně přihlížejí v naději, že je ECB nakonec osvobodí od tíhy dluhů, znamená, že se definitivně vzdávají odpovědnosti za osudu svých občanů. Cenou za jejich pasivitu – protože ve skutečnosti politici jednat měli a mohli - bude zánik demokracie. Ve finančním sektoru postupně vzniká nelegitimní a nikým nekontrolovatelný moloch. Elity už ne jednoho procenta, ale jednoho promile stojí v pozadí připravovaných změn v ECB. A vidíte, teď už v Evropě nebude zapotřebí žádného Napoleona. A Draghi je jen směšná figurka. Stačí se podívat na skutečnou pracovní dobu tohoto pána v ECB a na jeho plat.