Představte si, že polovojenská skupina v zemi zavraždí okolo 2 tisíc lidí (a mezi nimi i spoustu vládních vojáků), a vy mlčíte. A místo odsouzení tohoto činu v zemi slavnostně odsoudíte útok na redakci Charlie Hebdo v Paříži, kde dohromady zahynulo kolem 17 lidí. Viz náš článek Státní teror v Libyi a v Jemenu, privátní teror na nevinných novinářích v Paříži.

Přesně toto udělal nigérijský prezident Goodluck Jonathan hned druhý den po atentátu v Paříži. Mlčení hlavy státu k teroru v jeho vlastní zemi bylo ihned správně pochopeno korporátním tiskem jako věc, o které se nemá příliš mluvit. Takže masakr v oblasti měst Baga a Doron Baga, kde bylo zničeno okolo 3.700 budov a kde zahynulo přes 2 tisíce lidí, se jaksi pominul. Nikdo o něm nemluví, hlavně ne nigérijský prezident. A západní korporátky nyní pilně honí EU-teroristy, kteří se pomalu vracejí z pracovní dovolené v Sýrii. Po porážce si hledají doma novou práci, kterou se s požehnáním Západu bezvadně naučili v žoldnéřských armádách tzv. "umírněných" islamistů, které EU a USA trvale podporovalo. Viz naši dvouletou sérii "Fakta o Sýrii". O čem nechce mluvit nigérijská hlava státu a celý Západ?

Neoliberální jedno promile a celonárodní kmenový odpor

Podívejte se na článek Bundeswehr provede invazi do SAR, občané kroutí hlavou. Německá vláda poslala do centrální Afriky asi 80 vojáků Bundeswehru, aby ochránili muslimské povstalce před rozzuřenými křesťanskými milicemi. Země se utápí po pučistickém povstání rebelů v totálním chaosu. Vraždy a plundrování ze strany povstalců nyní vyvolaly protiakce křesťanů. Musíme si uvědomit, že v zemi žije ze 4,1 milionů obyvatel 50 % křesťanů, 35 % animistů a 15 % muslimů. Od loňského roku bylo vyhnáno ze svých domovů 650 000 lidí. Francie má ve Středoafrické republice své zájmy a je zde umístěno trvale 2.000 francouzských vojáků. Evropská unie nasazuje vojáky do mise na půl roku. To se týkalo SAR, ale podobná situace dnes panuje v Nigérii, která je nejbohatší zemí Afriky co se týče surovin, úrodné půdy a vody. Ale její nejlidnatější obyvatelstvo na černém kontinentu patří mezi nejchudší na světě, a delta Nigeru je otrávena ropnými produkty na další staletí. Viz článek Ekologická katastrofa v deltě Nigeru a terorismus.

Hlavně těžební společnost Shell vyniká v plundrování přírodních zdrojů, hned vedle firem jako Agip a Exxon. Nizozemský soud, kam firma Shell právně patří, odmítl nároky na odškodnění nigérijských zemědělců. Žaloby na firmu podali ekologičtí aktivisté včetně Amnesty International, viz toto video.


Místní kmeny žijící po staletí v úrodné deltě řeky Nigeru umírají otráveni ropným znečištěním. Stát Nigérie patří mezi nejzkorumpovanější na světě a pro koncerny jako Shell se vyplatí zkorumpovat vládu a úředníky, místo aby investovaly do drahé infrastruktury ohledně těžby a ochrany životního prostředí. Záběry z videa jsou výmluvné. Chudí obyvatelé delty nemají z miliardového bohatství téměř nic. Proto z protestu ničí těžební zařízení a také je navrtávají, aby se dostali k ropě pro vlastní potřebu, protože si ji nemohou koupit.

To byl důvod, proč nizozemský soud odmítl žaloby farmářů ve třech klíčových bodech, a tím zbavil firmu Shell soudní odpovědnosti za ekologické škody. Soud vyhověl pouze jedné žalobě o náhradu škody, která se bude dále projednávat u nizozemského soudu.

Boko Haram a ISIL: kmenový boj o vlastní stát

Bezmoc zbídačelého obyvatelstva dostala jasný směr. Je třeba pomocí války o nezávislost vytvořit vlastní kulturně-kmenový stát, kde budou platit jiná pravidla hry než v korporátním fašismu Západu. Začněme článkem Hledej uran, najdeš francouzskou armádu v Mali a v Nigeru.

Organizace OSN zvaná Oxfam se už nemůže dívat na vyhladovělé děti v Nigérii a na tzv. "terorismus", který je ve skutečnosti povstáním zdejších kmenů proti zkorumpované vládě. Ta inkasuje zisky a děti v zamořených vesnicích delty Nigeru umírají na otravu ropou a dalšími těžebními produkty. Pracovníci Oxfamu položili státní firmě Areva několik zásadních otázek. Nikdy na ně nedostali odpověď a proto Oxfam napsal článek Areva au Niger: à qui profite l’uranium. Slušně se zeptali francouzské vlády, jak kontroluje finance kolem vývozu uranu. Ten zahrnuje 70,8 % celkového vývozu Nigérie a na HDP země se podílí pouhými 5,8 % z celkového zisku společného bohatství. Tento nepoměr by zarazil každého normálního účetního. Jenže francouzská Areva není normální podnik, nýbrž nukleární lobby financovaná a podporovaná státem. A Nigérie není normální stát, ale zkorumpovaná polovojenská diktatura.

Výsledkem této rovnice jsou hladové děti, které má charitativně nakrmit OSN za peníze daňových poplatníků celého světa. Oxfam není hloupý a ví, jak to na světě chodí. Proto rozpoutal kampaň za transparentnost zisků v momentu, kdy Francie provedla vojenskou invazi do Mali. Stejné je to se zisky ropy, které jsou rozkradeny podle podobného scénáře. Výsledkem je kmenový terorismus, o němž se zatím nesmí mluvit nahlas ani ve zkorumpované Nigérii, natož pro západní veřejnost. Pro tu zatím není hotový potřebný propagandistický rámec (viz "agenda-setting"), v němž se musí sežvýkat podle návodu korporátek příslušná fakta.

Důležité články k tématu
Eskalace tiché války v Jemenu
Fakta o Blízkém východě XXVII. aneb Falešná karta zvaná ISIL
Fakta o Blízkém východě XXV. aneb Od války za demokracii k teroru
Amerika a její džin z láhve zvaný ISIL
Proč uspěli islamisté v Iráku
Rok 2013 aneb Regionální války o suroviny a geopolitický vliv