Po sestřelení SU-24 Tureckem se o izraelském vměšování do situace v Sýrii přestalo psát. Izraelci byli dost chytří na to, aby okamžitě s Ruskem uzavřeli dohodu o vzájemné informovanosti armád v případě letů do Sýrie. A po zavedení S-400 na ruské letiště do Latákije se Izraelci ze syrského vzdušného prostoru potichu vyklidili, stejně jako letouny NATO. Izrael není Turecko a neprodá okamžité výhody za dlouhodobou strategii. Navíc se potichu spojil se Saúdskou Arábií a pomáhá jí vést válku proti Jemenu a podobně navázal styky s wahábitskými režimy v Kuvajtu, Kataru a Arabských emirátech. Prostě, v době boje proti teroru si umí tato chytrá země vybrat správné spojence i na straně teroru. Takže se na jednu válku Izraele zapomnělo, na tu vnější.

Izrael se navíc pilně snaží, aby se také zapomnělo na vnitřní válku, kterou vede na svém vlastním území. Izraelský deník Maariv oznámil, že se pověřenec ministra zahraničí Tzipi Hotovely setkal se zástupci YouTube a Google, aby diskutoval o způsobech, jak spolupracovat v boji proti "podněcování k násilí a terorismu". Jak ušlechtilé. Hlavní cenzor izraelské vlády se údajně dohodl na spolupráci se společnostmi Google a YouTube. Prý vytvořili společnou pracovní skupinu, která se bude snažit zabránit zveřejňovat tzv. "pobuřující materiály" ukazující násilí a teror na palestinských okupovaných územích. Eskalace násilí mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními službami naplno propukla na začátku října. Množily se útoky noži na izraelské civilisty. Armáda a obyvatelstvo odpovědělo s téměř chladnokrevnou brutalitou vůči Palestincům. Videa mladých palestinských pachatelů útoků sražených autem a umírající na chodníku před očima chodců, kteří jim nadávají a plivou na ně, obletěla svět. Izrael se tedy aktivně snaží o umlčení mezinárodní veřejnosti, která je údajně "antisemitská".

Přes všechnu tuto snahu se židovský stát dostává do situace, kdy bude muset dělat některé zásadní volby. První krok se týká politiky týkající se okupovaných území. Článek Přemrštěná reakce Izraele na umírněné opatření EU komentoval rozhodnutí EU komise přijaté už před rokem, ale až nyní uváděné ve skutek. Evropa konečně reagovala na ilegální zábor půdy, vody a často i lidské práce. Výrobky z území okupovaných Izraelem ponesou vlastní označení, na rozdíl od legálních izraelských produktů. Připomeňme, že EU je hlavní obchodní partner Izraele. Toto rozhodnutí vzešlo jako kompromis z jednání mezi lobbisty pro Izrael a aktivistickými skupinami, jejichž kolegy tento stát postřílel v humanitárním konvoji na lodi Marmara (31. 5. 2010).

Původní návrh byl pro úplné embargo na dovoz jakéhokoliv zboží vyráběného na okupovaných územích. Izrael je drží v rozporu s rezolucemi OSN a jde o zábor území, surovin a často i o otrockou práci. Import tohoto zboží do EU potvrzuje jednak nezákonný status quo okupovaných území a jednak pomáhá k ekonomické kolonizaci těchto území Izraelem. Jednotlivé státy se nyní musí samy rozhodnout, zda na toto zboží uvalí embargo nebo ne. Minimálně bude toto vyrobené zboží povinně označené vzhledem ke svému původu. Proizraelská česká vláda a média o tomto opatření nepsaly, ale naši občané by o něm měli vědět. Již v několika článcích jsme psali o neutěšené lidské a ekonomické situaci Palestinců na okupovaných územích, kde trvale dochází k naprosto ilegálním záborům půdy, vody a dalších forem vykořisťování. Viz např. článek Občanské postřehy z Izraele.

Další důležitý bojkot Izraele konečně začaly provozovat akademické instituce. Rasismus a faktický apartheid není možné tolerovat nikdy a nikde na světě. Psali jsme o rozhodnutí Americké antropologické asociace (AAA), která schválila postup směřující k bojkotu izraelských akademických institucí. Konečné hlasování a rozhodnutí by mělo padnout v dubnu 2016, kdy bude o bojkotu hlasovat všech 10.000 členů AAA. Prozatím hlasovala pro tento postup drtivá většina poměrem 1046 proti 136 delegátům.

Izrael se dostal na rozcestí: zábor vody, půdy, otevřený rasismus, vyhánění z půdy i beduínů, kteří jsou tisíciletými obyvateli Palestiny - to všechno svědčí o rostoucí militarizaci společnosti, která je demokratická už jen pro menšinu svých obyvatel. Navíc Izrael čeká válka na nezákonně okupovaných Golanech, kde Sýrii pomáhá Hizballáh, který ve válce 2006 rozstřílel izraelské tanky při jejich útoku do jižního Libanonu. Izraelci dobře vědí, že další válka s tímto odvěkým nepřítelem už bude přímo na území, které zabrali při kolonizaci a které nyní považují za vlastní.

Za této situace jsme se rozhodli ukázal na obě skryté války, které Izrael vede. Na tu vnější na Golanech, kde si Izrael s pomocí Jordánska a USA vybudoval "buffer zones", čili nárazníková pásma v Sýrii, kde podporuje al-Núsru a její odnože. Druhou válku vede proti Palestincům a beduínům ve vlastní zemi. Viz článek Izrael se chystá násilím deportovat 40 tisíc vlastních občanů a dále Oficiální konflikt mezi EU a státem Izrael. Zdá se, že budoucnost Blízkého východu nelze vidět v růžových brýlích. Proto jsme věnovali toto tematické číslo Izraeli a jeho válkám.


Článek vyšel v tematickém čísle Dvě skryté války Izraele (2015-10). Toto tematické vydání bylo financováno díky Vašim darům na rozvoj webu. Děkujeme! Redakce a spolek e-republiky.