V březnu tohoto roku v Miláně, Paříži a Montrealu protestovali žáci a studenti s kartonovými cedulemi:
"Není žádná planeta B! Nepalte nám budoucnost. Náš dům hoří!" Odhady hovoří o 1,6 milionech účastníků demonstrací.

„V té samé chvíli v Mosambiku nedošlo k žádným studentským stávkám. 15. března se celá země připravovala na vpád Cyklonu Idai, jedné z nejhorších bouří v africké historii, která přiměla lidi, aby se uchýlili na vrcholky stromů, stoupající voda nakonec zabila více než tisíc lidí. A pak, jen o šest týdnů později, stále v troskách, byl Mosambik zasažen cyklónem Kenneth, další rekordní bouří,“ uvádí ve své nové knize “On fire” Naomi Klein

Ekonomický model, který vznikl na konci roku 1600, když anglická vláda "prodala Indii" za jednu anglickou libru nově vzniklé firmě East India Company, je v různých obměnách a pod různými názvy stále praktikován. Naomi Klein již ve své starší knize Kapitalismus proti klimatu říká: "Naše ekonomika je ve válce s mnoha formami života na Zemi, včetně lidského. Podnebí, aby nezkolabovalo, potřebuje omezení využívání zdrojů lidmi." V květnu 2019 zveřejnil IPCC dokument, ve kterém jeho předseda, Sir Robert Watson, uvedl: "Zdraví ekosystémů, na kterých my i všechny ostatní druhy závisíme, se zhoršuje rychleji než kdykoli předtím," a dále: "Podkopáváme samotné základy ekonomik, živobytí, zajišťování potravin, zdraví a kvality života na celém světě. Ztratili jsme čas. Musíme jednat hned..."

Je zřejmé, že důraz na osobní (nad)spotřebu a snaha řešit krizi na úkor jednotlivců je spíše zástěrkou, kterou nám neoliberalismus mává před očima. Je třeba změnit systém a zdá se, že mladí lidé to začínají chápat. Vlna mobilizace mládeže, podnícená demonstrací žáků a studentů v Parklandu na Floridě za požadavek přísné kontroly vlastnictví zbraní poté, co tam bylo v únoru zavražděno 17 lidí, je vlnou spontánní a plnou naděje. Pokračuje v hnutí mládeže Fridays for Future.

Naomi k tomu říká: "Možná nedokážeme splnit náš původní cíl, ale každý zlomek stupně oteplování, kterému jsme schopni zamezit, je vítězství, a každá politika, kterou jsme schopni vyhrát, činí naši společnost humánnější, čím více můžeme zvrátit nevyhnutelné šoky a bouře, které přijdou, aniž by sklouzly do barbarství. Protože mě opravdu děsí to, co vidíme na našich hranicích v Evropě, Severní Americe a Austrálii, tak si nemyslím si, že je náhodné, že koloniální státy osadníků, a země, které jsou motorem tohoto kolonialismu, jsou motorem toho dění. Vidíme začátky éry klimatického barbarství."


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Kniha přestavuje nejen shrnutí fakt z analýz současnosti, ale je, jak název napovídá, ohnivou osobní interpelací na nás všechny. Tato kniha by měla být v každé knihovně a pokud možno v každé rodině.

K tématu:
http://e-republika.cz/article3975-Bez-loga-a-bez-sv%C4%9Bdomi-O-nove-knize-Naomi-Kleinove
http://e-republika.cz/article3928-Nova-kniha-Naomi-Kleinove-aneb-Nesta%C4%8Di-%C5%99ici-ne
http://e-republika.cz/article4115-Jak-va%C5%99ila-li%C5%A1ti%C4%8Dka-ka%C5%A1i%C4%8Dku-na-atomove-bomb%C4%9B-a-dotovanem-uhli