Nestačí, že máme spoustu starostí s úředně ověřeným padělatelstvím FEDu. Rostoucí ceny zlata daly podnět ke zrození nové generace padělatelů zlata. Neskončilo to pouze u falešných zlatých cihel v New Yorku, o nichž psal Post. Nejméně jedna zlatá cihla plněná wolframem byla v březnu odhalena v Anglii. Podvody se zlatými cihlami se staly takovým problémem, že největší soukromá rafinérie zlatase sídlem v Německu vyhlásila stav nejvyšší photovosti, aby odhalila zfalšované zlaté cihly v dodávkách.

Čínská centrální banka objevilia nejméně čtyři takové zfalšované cihly o hmotnosti 400 uncí (cca 11 kg) v dodávce ze Spojených států.

Pokud máte dostatek zkušeností, rozeznáte zlaté mince a cihly podle vzhledu a váhy téměř neomylně. Falšovatelé těchto cenin jsou však při pečlivém zachování vzhledu a hmotnosti zlata schopni oklamat i některé z předních světových expertů na zlato.Jak? Tím, že pravou zlatou cihlu vyvrtají a podstatnou část v nich obsaženého zlata nahradí relativně levným wolframem.

Čím je wolfram pro padělatele atraktivní? Hustota wolframu je cca 19 250 kg/m3, což se velmi blíží hustotě zlata, která je 19 320 kg/m3. Pro srovnání uveďme mnohem lehčí olovo (11 340 kg/m3 ). Platina je sice těžší než zlato (21 500 kg/m3), ale je také mnohem dražší, takže nemůže být pro tyto účely používána.

Wolfram je křehký kov, takže je velmi obtížné s ním pracovat a razit z něj malé mince. To je také důvod, proč se přednostně používá pro podvody s cihlami. V době, kdy ceny zlata nebyly tak vysoké, předpokládalo se, že by takto zfalšované cihly měly mít minimální hmotnost 1 kg (32,15 troyských uncí). A byla to právě zlatá cihla o hmotnosti 1 kg, která byla letos v březnu odhalena v Anglii. Fotografie ukazují že cihla byla na pěti místech podélně navrtána, naplněna wolframem a poté opět obalena zlatem. Nahrazeno tak bylo asi 40 procent objemu zlata v cihle.

Manhattanské padělky, které byly odhaleny letos na podzim, jsou však desetiuncové (0,311 kg) cihly, které byly vytvořeny z pravoúhlých wolframových polotovarů, jež byly překryty zlatem, poté ukovány do cihel a označeny puncem a sériovým číslem.

Zlato na povrchu cihel činilo odhadem asi jenom 20 procent jejich hmotnosti, zbývajících 80 % byl wolfram. Tyto zfalšované cihly byly zcela jasně vytvořeny velmi sofistikovanou metodou. Jedna čínská společnost přitom sama sebe označuje za „profesionálního výrobce falešných zlatých mincí”. A nabízí k tomu užitečnou radu: „Prosím, nepoužívejte výrobky z pozlacené wolframové slitiny k jakýmkoli nezákonným účelům.”

A když hovoříme o legálních cílech, centrální banky po celém světě zvyšují své zlaté rezervy. Jedná se o poctivou investici, nebo... ?

Mohly by centrální banky vlastnit falešné zlato?

Americké ministerstvo financí letos uskutečnilo audit zlata v hodnotě miliard dolarů, které drží newyorský FED. Vůbec poprvé byly zlaté cihly vlastněné FEDem podrobeny testu, při němž byla navrtáním cihel ověřována pravost a čistota zlata.

Jak jsou na tom s ryzostí a pravostí velké objemy zlatých cihel u největších depozitářů, ve skladech centrálních bank, či dokonce ve Fort Knoxu, to se prostě neví. Pro většinu investorů však platí, že převzetí takových cihel z komoditních burz je velmi riskantní.
Jakmile se tyto cihly dostanou do soukromých rukou, je přerušen řetěz depozitářů.
Znamená to, že zejména na těchto rychle se měnících a chaotických trzích, se může kupec opozdit, když se zpozdí při čekání na výsledky testů. Pokud už chcete nakupovat, ověřte si zlato, které kupujete a zajistěte se proti nákupům padělaného zlata v budoucnosti.

Videozáznam

Zdroj: http://www.moneyandmarkets.co

Překlad: Stan


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: 947 - Zlato: Nejvyšší stupeň pohotovosti.