Bitcoin existoval již v roce 2011, díky hackerům se však dostal do potíží. Protože média informovala, že systém je ohrožen, poptávka a kurz klesaly. Správce německé centrály Bitcoinu Flaskämper nevidí v útocích hackerů tak velký problém. Největší nebezpečí spočívá podle něj ve snaze Bitcoin přímo kontrolovat, nebo zakázat.

1. Spekulativní útok na paralelní měny

Rozmach obchodování s Bitcoinem znepokojuje jak Evropskou centrální banku, tak americký FED a prodloužené paže mezinárodního finančního kapitálu. Digitální měna Bitcoin zažívala v posledním turbulentním období boom. Její kurz k euru propadl o 60 %. Pak se kurz opět stabilizoval na výši 160 eur za 1 Bitcoin, viz graf zde.Vypadá to na pěkně udělanou spekulativní bublinu a kdoví, kdo a co za tímto úmyslem stojí. Ještě na začátku roku stál 1 Bitcoin 10 eur. Začal prudce stoupat od okamžiku, kdy vypukla kyperská krize.

Dá se však Bitcoin považovat za alternativní měnu? Těžko. Pro alternativní měny je typické, že jsou zakládány vždy nějakým společenstvím lidí, kteří se identifikují s cíli sdružení, chtějí obejít úrokový bankovní systém, a hlavně usilují o podporu obvykle regionální nebo lokální ekonomiky a udržení zaměstnanosti a služby v regionu, nebo místě. Viz naše tematické číslo věnované lokálním měnám. Kromě toho podporují projekty, na které ve společnosti, kde je jediným kritériem úspěšnosti dosažení co nejvyššího zisku, nejsou peníze. Ať už je to vzdělávání, podpora kultury nebo sociální služby.

2. Charakter komunitních měn

První emise je vždy kryta zákonnou měnou, až pak nastupují alternativní směnné prostředky. Ty ovšem vylučují kšeftování s těmito penězi, poněvadž zadržování peněz v oběhu by se dostalo do konfliktu se zájmem společenství. K tomu existují pojistky: kolkování, elektronické ničení poukázek či snižování hodnoty těchto peněz, pokud nejsou v oběhu. Hodnota těchto peněz je cíleně snižována, podobně jako to bylo u braktátů ve středověku. Cíl devalvace je jasný. Peníze se nesmí hromadit, ale obíhat. Komunity chtějí obrat lokálních peněz zrychlovat. Nejúspěšnější regionální měna Chiemaguer se obrací 2,78x rychleji než euro. Normální lidé nemají zájem peníze hromadit, ale slušně a smysluplně žít. Peníze jim k tomu slouží jako jeden z prostředků.

Cílem alternativních měn není zachování hodnoty peněz a jejich hromadění, nýbrž jejich zapojení do hospodářského procesu a vyrovnávání negativních dopadů globalizace. Možná naivní, řekne si někdo. Ve vytunelovaném Česku je třeba zdůraznit důležitý výchovný a společenský dopad regionálních měn. Lidé si konečně musí uvědomit, jak velké peníze v době globálního neoliberalismu skutečně fungují: jak rozbíjí mezilidskou solidaritu, vztahy, sociální soudržnost a odpovědnost ke kraji, ve kterém žijí.

3. Zranitelnost lokálních měn vinou spekulativního kapitálu

Obávám se, že by se i Bitcoin mohl stát Trojským koněm. Situace, kdy kurz Bitcoinu vykazuje prudké výkyvy, by mohlo být zneužito k zákazu nejen Bitcoinu, ale i všech dalších alternativních způsobů placení. Alternativní měny vyskakují ze země jako houby po dešti a lidé budou usilovat po ztrátě důvěry k penězům centrálních bank o hledání všech cest, jak přežít.

Finanční elita se cítí ohrožena. Pokud dojde k zákazu Bitcoinu, dojde však pouze k přesunu obchodování na černý trh. Realita a život si stejně nakonec najdou cestu. A vzpomínáte si, jak kvetl černý obchod s bony za socialismu?

Zdroj: www.bitcoinschart.com, www.chiemgauer.info