Státní francouzská prokuratura (CJR) dnes oznámila, že připravuje trestní stíhání proti Christine Lagardové, současné šéfce Mezinárodního měnového fondu (MMF) od roku 2011. Bývalá ministryně ekonomie a financí v Sarkozyho vládě (2007-2011) již obdržela pozvání na výslechy ve čtvrtek a v pátek (23.-24. 5.), a to z důvodů podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry a zneužití veřejných financí. Klade se jí za vinu její role v podezřelém procesu arbitráže. V červenci 2008 rozhodla jako ministryně, že pochybnému byznysmanovi a politikovi z Marseille jménem Bernard Tapie bude vyplaceno odškodné 403 miliónů euro jako náhrada v jeho sporu s bankou Crédit lyonnais. Tyto peníze nakonec Tapiemu zaplatil stát.

Lagardové se dává za vinu úmyslná úřední nečinnost ve sporu. Prý záměrně nepodala ministerské odvolání, a tak přestala hájit státní zájmy. Na rozdíl od České republiky jde ve Francii o závažný trestný čin a jeho stíhaní se nezastaví ani před nejvyššími státními úředníky. Odpovídá tomu i výše vzniklé škody, tj. téměř půl miliardy euro. Vyšetřování se táhne již delší dobu a nyní jistě doběhne až do konce. Stát nyní vede politická opozice Lagardové, tj. Socialistická strana. Je ale dobré vědět, že Bernard Tapie v této straně figuroval v době, kdy mu členství přinášelo prospěch. Pak si včas zajistil přízeň vládnoucích Sarkozistů.

Průběh vyšetřování ukáže, zda byl opravdu spáchán trestný čin. Současný ministr financí Moscovici prohlásil, že v tomto případě by se stát připojil k trestnímu stíhání a vymáhal by vzniklou škodu. Lagardová v tomto případě podezřelé manipulace sloužila jako nástroj bývalého prezidenta Sarkozyho, jemuž vděčí za svou politickou kariéru. Nebude to mít jednoduché. Domovní prohlídka v jejím bytě provedená dne 20. března nalezla dopis Lagardové, který psala Tapiemu. Obsah dopisu údajně zpochybňuje její nestrannost v tomto sporu.