Alternativním členům Demokratické strany USA trvalo celý rok, než vypracovali kritiku prohraných voleb a celkového debaklu partaje ukončeného prezidentskými volbami 2016, které vyhrál Trump. Pracovní skupina vypracovala analýzu nazvanou Pitva aneb Demokratická strana v krizi. Pitevní komando vedli novinář a mediální kritik Norman Solomon, demokratický delegát v roce 2008 a v roce 2016. Karen Bernalová byla v předsednictvu progresivního křídla kalifornských Demokratů. Pia Gallegos je dlouholetý občanský právník a aktivista v Novém Mexiku. Sam McCann je komunikační specialista z New Yorku zaměřený na otázky mezinárodní spravedlnosti. Autoři analýzy nepodporují žádného kandidáta do roku 2020, ačkoli jsou zjevně spříznění s Berniem Sandersem a podporují jeho reformní agendu. Celé PDF s kompletní pitvou prakticky mrtvé korporátní partaje má 8 kapitol a celkový rozsah 30 stran. Shrňme v bodech hlavní závěry, které přes kopírák odpovídají debaklu českých socanů v posledních parlamentních volbách 2017.

  • Partaj je nepoučitelná a od roku 2016 neudělala žádné závěry z volebního debaklu v prezidentských volbách.
  • Demokratický národní výbor a kongresové vedení strany se soustředily na získání náladových a nespokojených republikánských voličů. Přitom strana ztratila svou základní voličskou základnu, tedy chudé lidi, barevné, mladé a dělnickou třídu.
  • Dále partaj ztratila klasické voličské jádro Afroameričanů a žen, protože v těchto klíčových skupinách klesla podpora o 11 procent. Současný počet nerozhodnutých černošských žen, které tvrdí, že je nezastupuje žádná z obou stran, stoupl ze 13 procent v roce 2016 na 21 procent v roce 2017.
  • Mladí lidé nemají důvod volit Demokraty, kteří se podílejí na ekonomickém propadu a mlčí nebo spolupracují s úsilím Republikánů o vyloučení aktivních voličů z voleb.
  • Strana dostala do mocenského autu všechny hlavní skupiny kritiků hospodářské nespravedlnosti, institucionalizovaného rasismu a nerovnosti.
  • Partajním vůdcům nevadí ničení životního prostředí a bojí se kritizovat korporace.
  • Volební zastupitelé Demokratů odmítli ukončit nedemokratických praktiky provozované během primárek v roce 2016.
  • Manipulace během kampaně zničily důvěru mnoha aktivistů a odebraly voliče v hlavních volebních obvodech.
  • Boj proti omezení hlasovacích práv má obrovský význam. Přesto Demokratický národní výbor nedokázal, aby se tato činnost stala jeho prioritou.


Strana se prodala korporacím a lobbistům. Partajní bafuňáři nechtějí bojovat především za práva žen, které se nyní staly nejutlačovanější a nejchudší složkou společnosti. Místo apelu na drobné dárce vzala Clintonová peníze od korporací. Tím obešla základní voličské jádro, které ji za tuto zradu potrestalo při hlasování. Papaláši partaje mlčeli k zastřeleným černochům při policejní zvůli. Jejich poslanci v Kongresu většinově hlasovali proti zájmu voličů.

Náš článek z roku 2014 nazvaný Předpovězený konec demokratů, nástup nové levice v USA shrnul zásadní posun mladých k ideji socialismu, což vlastně v USA znamená levici na způsob naší komunistické strany. Bafuňáři tyto mladé odmítli a jejich ideje také. Partajní bossové nakonec Sanderse vyšachovali z kandidatury na prezidenta. Pak šla partaj do kytek. V roce 2008 se celkem 45 % mladých identifikovalo jako Demokraté, v roce 2016 to bylo již jen 37 %. Přitom příklon k idejím socialismu u mladých stoupl zásadním způsobem, viz tento průzkum voličů z ledna 2016.Demokratický socialismus je v módě u mladých, avšak nikoli u starých a u prodaného vedení partaje. Prodané vedení mlčelo k enormnímu dluhu mladých za vzdělání, viz naše články o americkém školném. Nelze sloužit dvěma pánům. Vedení partaje je na obojku korporací, proto jasně vybralo svého volebního páníčka. Pak je jasné, že partaj nebyla schopna zmobilizovat mladé a nerozhodné voliče. To ukázala rekordně nízká volební účast, která zásadně poškodila Demokraty. Strana prodaná jednomu procentu superbohatých nedovedla přesvědčit chudé voliče, aby šli k urnám, a ti zůstali doma. Osobní zasazení za politickou a sociální věc se změnilo v osobní zasazení za peníze a za politický vliv pro korporace. Výsledkem byly klíčové volební prohry v klasických baštách Demokratů.

Prodané vedení strany se zásadně militarizovalo a odmítlo protiválečnou základnu. Velká skupina Demokratů trvale a zásadně odmítá současné imperialistické války USA provozované bez souhlasu RB OSN. Tyto disidentské mírové proudy byly při partajním volebním sjezdu umlčeny a izolovány. Hnutí Demokraté za spravedlnost šli do primárek s tím, že USA udržují ve světě 800 vojenských základen a rozpočet na jejich udržování stojí 100 miliard dolarů ročně. Tyto a další opoziční proudy představovaly hlavní volební potenciál partaje a byly na volebním sjezdu umlčeny.

A poslední klíčový bod je a bude nedemokratičnost samotné Demokratické partaje. V roce 2016 bylo na Demokratické národní konvenci (kongresu) celkem 712 nedemokraticky jmenovaných tzv. "superdelegátů", tedy celých 15 procent. Podle nadace Sunlight bylo nejméně 63 z nich v dané době registrováno jako lobbisté na federální nebo státní úrovni, často jako poskoci velkých korporací a dalších skupinových zájmů. Pak je jasné, kdo této partaji velí a komu vlastně patří. Volební debakl Demokratů, a stejně tak našich socanů vypadá podle toho.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!