Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich poskytl rozhovor pro FAZ (07.06.), v němž hovoří o svém znepokojení z tzv. "džihadistického turismu" (Dschihad-Tourismus) evropských teroristů do Sýrie. Psali jsme o tom v nedávném článku zde. Základní kontingenty teroristů přicházejí do Sýrie ze stále stejných zemí, to jest z Afghánistánu a z Pákistánu, kde základny al-Kájdy financuje hlavně Saúdská Arábie. Ale znepokojivě stoupl počet teroristů z ruských islámských území a pochopitelně také z Evropy. Jen z Německa by jich mělo v Sýrii skončit kolem šedesátky. Zmocněnec pro bezpečnost EU Gilles de Kerchove prohlásil, že zhruba 600 teroristů uvedených na seznamech opustilo EU a investovalo 100 euro do lístku na Blízký východ, aby pomohlo džihádu proti syrské vládní armádě. V Kusajru byly údajně i čečenské islamistky, které zde bojovaly jako ostřelovačky.

Ministr je znepokojen zejména faktem, že stovky evropských teroristů ze salafistického prostředí se nyní učí v Sýrii techniky boje v ulicích, práci s výbušninami a praktické zabíjení pomocí moderních zbraní dodávaných do Sýrie sunnitskými diktaturami z Golfského zálivu a USA. Syrská armáda téměř denně nachází a likviduje podobné sklady munice. Po prohrách s Hizballáhem a narušení bojové morálky povstalců se ministři států kolem Golfského zálivu rozhodli, že dodávky zbraní, peněz a munice do Sýrie se musí zvýšit. Vládní představitelé Íráku a Íránu již oficiálně varovaly tyto státy, že nepřipustí další vlnu terorismu na svém území.

Úměrně s podporou náboženského džihádu ovšem stoupá napětí obyvatel ve zmíněných autoritativních režimech. Televize RT nedávno publikovala sérii opatření k omezení občanské svobody, kterou nyní proti vlastním obyvatelům zavedly státy Golfského zálivu jako Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar, Saúdská Arábie a další. Jedná se zejména o omezení svobody internetu a publikování v sociálních sítích. O masových protestech Turecku již začal psát i světový tisk, o střelbě a potlačování občanských svobod v Bahrajnu, spojenci USA, se zatím mlčí.