Tragédie v obchodním středisku Westgate Mall v Nairobi si předběžně vyžádala přes 60 mrtvých a další oběti jistě přibudou. Teror způsobila somálská islámská skupina Al-Šabáb napojená na ideologii Al-Kájdy. Mezi jejími členy jsou i občané USA, jak můžete vidět na přiloženém videu.


Jde o amerického džihádistu jménem Omar Hammami, na jehož hlavu USA vypsala odměnu 5 miliónů dolarů. Několikrát byla vydána falešná zpráva o jeho úmrtí. Američan a muslim Omar Hammami žije se svými dvěma manželkami v Somálsku, bojuje v somálské pobočce Šabábu a je znám svými vystoupeními na internetu, kde anglicky rekrutuje další bojovníky pro džihád. Teroristé z této skupiny zaútočili na Keňu proto, že tento stát podporoval africké státy v ofenzívě proti skupinám Al-Kájdy v Somálsku a vytlačil je z centrální části země. Další teroristické útoky proti Keni budou jistě pokračovat, skupina to již ohlásila na svých stránkách.

Současný prezident Uhuru Kenyatta využil útoku k tomu, aby se pokusil vyhnout svému vlastnímu trestnímu stíhání, a to před Mezinárodním soudním dvorem (International Criminal Court, ICC). Proces má začít v Haagu dne 12. listopadu tohoto roku. Současně s prezidentem je obviněn i viceprezident William Ruto. Oba jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti. Jmenovaní politici organizovali po volbách 2007 v zemi akty násilí a občanské války, při nichž zahynulo více než 1000 osob a statisíce Keňanů musely uprchnout ze svých domovů.

Prezident obviněný ze zločinů proti lidskosti bojuje proti teroru. Aby se lidem zbytečně nemátly hlavy, velká média o zločinech prezidenta prostě přestala referovat. Prezident Barack Obama, jehož rodina pochází z Keni, odmítl jet do této země při své nedávné návštěvě Afriky. Tím se vyhnul oficiálnímu setkání s prezidentem Kenyattou obviněným ze zločinů proti lidskosti.