Nikdo soudný nebude popírat fakta, to jest spojení mezi ISILem a katastrofální politikou USA v Iráku. Viz Fakta o Blízkém východě XXVII. aneb Falešná karta zvaná ISIL, kde jsou shrnuty předešlé články a současná situace. K té současnosti ještě pár zajímavostí.

Po dlouhé době se dal v NYT číst článek, který co do shrnutí faktů a dokonce i jejich interpretace přesně odpovídal tomu, co píše Íránská tisková agentura. Jako by najednou začal existovat svět, ve kterém platí jedna fakta. Člověk by málem zaplakal radostí. Článek popsal debakl poslední konference o ISIL v Paříži. Tady se před třemi lety dělil medvěd, který dodnes běhá po lese, tedy v Sýrii. Nyní tam stejná koalice, která ISIL založila a financuje, tj. sunnitské režimy plus USA a Francie, chce vytvořit frontu boje proti této tzv. "hrozbě". Nepřipojilo se Turecko, které dobře ví, že problém je jinde, totiž ve zřízení Kurdistánu jako nezávislého státu. Už od něj tajně bere ropu, ale jinak jej nenávidí. ISIL již má v Iráku něco jako vlastní stát, který mu asi nikdo nevezme, ale o tom jsme už psali minule. A Turecko to dobře ví, vždyť jej pomáhalo zřizovat. Rukojmí tam ISIL vraždí, ale nyní se zdá, že USA je minimálně v jednom případě odmítla vykoupit, což se dělá všude na světě. Viz situaci turistů unesených kdekoliv na Sahaře. Ale konflikt musí v Iráku eskalovat, a k tomu je nyní každý mrtvý novinář či turista dobrý.

Na konferenci nebyla zastoupena ani Sýrie, ani Írán. V případě Sýrie je to dost humorné, protože je to jediná země, která proti ISILu bojuje systematicky. Jistěže SAA počkala, až tato parta teroristů vyvraždí ostatní opozici. Hlavně proamerickou SAA, z níž dnes už fakticky nic nezbylo. A nyní Asad trpělivě vysvětluje Obamovi, že nemůže posílat zbraně tzv. umírněným uřezávačům hlav, protože ti už v Sýrii neexistují. Už si toho všimla i nezávislá média v USA, viz tento článek v Mother Jones. Takže Obama bude oficiálně bojovat proti ISILu v Iráku, a neoficiálně jej bude vyzbrojovat v Sýrii. A přitom bude bombardovat Asadovu SAA, která proti ISILu trvale bojuje. Ale v americké politice už šel zdravý rozum dávno do hajan.

To se ukázalo na článku NYT ohledně Íránu. Tuto zemi ministr Kerry opravdu potřebuje do hry. Jenže jak, když posledních deset let USA kolem Íránu systematicky lžou a navíc mu sestřelili civilní letadlo Iran Air Flight 655s 290 lidmi na palubě, které řádně vysílalo všechny identifikační signály. Vojenského operátora lodě za to vyznamenali (to ještě Ukrajina neudělala v případě letu MH17) a vůbec dělají všechno pro to, aby se v očích této země znemožnili? Reakce íránského politického a duchovního vedení byla naprosto jednoznačná. Američanům nelze věřit. Proti ISILu bude Írán v šíitském Iráku bojovat také, ale po svém.

Takže výsledek konference proti sunnitské državě ISIL v Iráku je zajímavý. Kromě těch, kteří tento teror založili a finančně podporovali a podporují, na konferenci nikdo jiný důležitý z Blízkého východu nebyl. A vtipný ruský ministr zahraničí Lavrov se slušně zeptal do pléna, kdy se konečně skončí s rozlišováním dobrých a špatných teroristů.