Poslední fakta jsme psali před dlouhou dobou (Fakta o Blízkém východě XXVII. aneb Falešná karta zvaná ISIL). Ale mezitím redakce několik článků o Sýrii publikovala, takže jsem nebyli mimo mísu. Začněme jako obvykle zprávami z fronty.

Aleppo, Al-Nusra a boj proti ISILU

Poslední mapa ukazuje, že ve městě se postupně uzavírají nůžky obklíčení. Navíc centrální pozici uvnitř kotle tvoří kurdské oddíly bojující proti Al-Nusře, která Kurdy systematicky vraždí. Proti žoldnéřům a zbytkům domácí FSA jsou nasazeny oddíly vládních jednotek Asada (SAA) a také místní kmenové skupiny (NDF), které si zpět dobývají území ovládané zahraničními teroristy. Klíčový boj o uzavření kotle se povede v oblasti Hanano district (dole), jehož severní část již ovládá SAA. Po uzavření kotle se bojovníci budou budou muset vzdát, protože nedostanou střelivo.Zato mnohem složitější je situace v oblasti Deir Ezzor, kterou ovládá Al-Nusra a ISIL, obě napěchované americkými zbraněmi ukořistěnými v Iráku.Běží protichůdné zprávy o dobytí letiště, o které se asi pořád bojuje. Generál SAA Bassam Haidar prohlásil, že jim letiště stále patří, ale mezitím povstalci zveřejnili záběry z dobytého terminálu. Postrachem teroristů je ovšem 104. elitní brigáda (gen. Issam Zahreddine), která ohlásila dobytí mostu a území Sakr Island, které předtím držel ISIL. Klíčové boje běží v oblasti Al-Jafra. Pokud ISIL toto území ztratí, pak se mu zhroutí klíčové zásobovací trasy na Kobane, do Turecka, které teroristy zásobuje. A hlavně začnou přicházet o ropná naleziště v této oblasti, která jim přinášejí velký zisk. Pokud se podíváte na video Anna News, tak je jasné, kolik amerického střeliva vysoce účinných zbraní nyní ISIL má přímo ze skladů USA v Iráku.

Damašek: boje v Jobaru a Zamalce

Jobar je už totálně obklíčen, ale je prakticky zcela zničen a částečně srovnaný se zemí. Viz předešlé mapy Jobaru, které ukazovaly obklíčení města. Nový vývoj najdete zde. Dnes už SAA dobývá dům po domu a byt po bytu a v Jobaru padá do vládních rukou jeden blok ulic za druhým. Toto je záběr starý asi měsíc, a přesně ukazuje způsob boje ve městě.


Mapu boje o Adru ležící hned vedle Damašku najdete zde. Mimochodem stejně dnes vypadají ukrajinské vesnice, které vládní junta srovnala se zemí v bojovém pásmu Novoruska. Občanská válka vedená raketomety a tanky v civilních domech dopadne všude stejně, třeba i u nás. V Sýrii nyní bojuje kolem 12.000 žoldnéřů většinou placených ze sunnitských despocií (Katar, Saúdská Arábie, SAE) a z USA.

Izraelci podporují v Sýrii přímo Al-Nusru, nepřímo i ISIL

Role Izraele v současné fázi války je dosti špinavá. Chce vytvořit s pomocí teroristů (třeba i z ISIL) tzv. "buffer zones" u hranic s okupovanými Golany, kde okupační armáda nechává volně řádit teroristy z Al-Nusry. Na živobytí a na válku si tito teroristé "vydělali" tím, že pod blahovolnou "ochranou" Izraele unesli vojenské pozorovatele OSN v Golanech a nechali si vyplatit od mezinárodní komunity (tj. od nás všech) milióny dolarů výkupného. Izraelci je nechali na pokoji, protože je tam potřebují a léčí jejich raněné teroristy ve vlastních nemocnicích. USA a Izrael "bojují" proti terorismu přesně tak, jak vidíme na tomto záběru z Golan. Toto video ukazuje Izraelem hlídaný a kontrolovaný přechod u Golan. Kromě teroristů z Al-Nusry tam neproklouzne ani myš.


Navíc teroristé z Al-Nusry, kteří ani neví, co znamená slovo "atom" vytáhli z autobusu při silniční kontrole 5 syrských akademiků z oblasti jaderného výzkumu a na místě je zastřelili. Asi jim sám Alláh vnukl, kam mají jít a koho zabít. Syrské uprchlíky si necháme na jindy. To je otřesná kapitola nejen humanitární, ale hlavně z hlediska západní propagandy a jejích pomahačů.