Zoufalý nadpis na Aktuálně typu „Majdan nebyla žádná demokratická revoluce, řekl Zeman“ mne dnes opravdu rozesmál. Prezident Zeman už mediálního psa českých korporátek skutečně rozvrtěl. A ten začal marně hledat vlastní ocas, tedy pravdu nikoliv mediální, ale tu pravdoucí, o Ukrajině. Tupost českých médií při vytváření kampaní je opravdu srovnatelná jen s jejich západními protějšky, včetně Britských listů. Komplexně se na mediální manipulace ve 20. století podívejte v této třídílné sérii článků (Mediální manipulace z pohledu neomarxismu I-III). A nyní k posledním peripetiím ohledně prezidenta Zemana a českého tisku.

Korporátky vycházejí z prastarého určení člověka, které popisuje Homérova Odyssea v 9. zpěvu. Když Odysseus přistál na ostrově Lotofágů, vyslal tři muže na výzvědy. Tito borci se nacpali mediálním květem lotosu, který jim nabídli pohostinní a již zcela zblblí Lotofágové. Pak válečníci ztratili paměť i vlastní identitu. Prostě a jasně: vůbec nevěděli, odkud jedou a kam směřují. Odysseus musel použít násilí, aby je dostal zpět na lodě. A navíc je musel svázat v podpalubí, aby se nevrhli do moře a neplavali zpět na ostrov.

Korporátky pracují na stejném principu. Skrze mediální spinning se heroickým úsilím placené klaky novinářského Západu podařilo EU- a US-lotofágy přesvědčit o opaku toho, co se ve skutečnosti na Ukrajině od tzv. Majdanu dělo a děje. Teď to mají v klidu žvýkat a myslet pouze na pitomosti. Jenže Odysseus-Zeman média vyprovokoval k hektické kampani proti jeho osobě. Novinářští psi začali běhat mezi Lotofágy zblblými made in hezky česky a křičí, že v pokojném stádě přežvýkavců funguje vlk v beránčím rouše. Tupým ovcím to bylo předtím celkem jedno, prostě dál popíjely ten lotosový odvar. Ale štěkání psů je vzbudilo ze spánku rozumu. Pomalu se začínají ptát, kdo že ten vlk je a proč nám vládne, když jsme si ho zvolili. A jak to vlastně myslí, když tedy na rozdíl od nás fakt myslí.

Tím se psi dostali do ošemetné situace. Lotofágové mají jen žvýkat a nakupovat na dluh, ne přemýšlet. A hlavně už díky nezměrnému úsilí hlídací čety málem zapomněli, že nějaká Ukrajina existuje. A psi jim to čas od času připomenou v rámci mediální operace zvané „nastolování agendy“ (agenda-setting). Dostanou to přímo do lotosového čaje, sloupnou to ani nemrknou, a tak to má být, neoliberální soudruzi. Když se vede studená válka, tak nějaká ta tříska vždycky létá kolem.

Ale ten Zeman, vážení soudruzi psi! Pořád mluví, o čem nemá a my pak musíme pořád štěkat. A nyní už musíme dokonce říci, že existuje jiná Ukrajina, ta podle Zemana. A ona Ukrajina vůbec není tou Ukrajinou, kterou máme na korporátní vývěsce a v lotosovém odvaru.

Jistě, můžeme zdejším bloudům zvýšit dávku lotosu, ale pozor. Nic se nemá přehánět. Ta méně zblblá část by začala číst nezávislý tisk. Pár mediálně nezávislých zoufalců se najde dokonce i mezi Lotofágy, a korporátní lotos rozhodně nepijí. A dokonce by část Lotofágů mohla začít tento nezávislý tisk podporovat, a to už by bylo hodně špatné. Zatím totiž ne-lotofágové musí chodit do práce a na záchod. Proto logicky nemají tolik času, jako naše milé korporátky, kde se pracuje jen pár minut denně. Až dostanou tito štváči občanskou podporu, začnou mohutně štěkat do kontrapunktu.

A to bychom už nemuseli zvládnout, protože stádo ovčanů by se dočista vyplašilo. Teď neví, čí jsou, odkud přišli a kam jdou, ale je jim to úplně putna. Pak také nebudou vědět čí jsou, odkud přišli a kam jdou, ale už jim to nebude putna. Ale to se jistě nestane, zblblých Lotofágů jsou u nás mraky.

Tož tak a požehnaný Nový rok 2015!