Můžeme očekávat nějaké změny v mírovém procesu řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Těžko. Přitom, jak říká ve vynikajícím dokumentu „Defamation“ se slovenskými titulky syn přeživších holocaust Norman Finkestein, řešení existuje:


A ještě jednou v rozhovoru pro libanonskou televizi:


Řešení je celkem jednoduché a není vlastně o čem jednat. Izrael se musí stáhnout z okupovaných území. Izrael musí být poražen. Apartheid a otroctví nemají v současném civilizovaném světě místo. Věc je tedy celkem jasná. Buď se obyvatelé světa probudí a přinutí mírovými prostředky stát Izrael chovat se dle zvyklostí mezinárodních úmluv, nebo všichni doplatíme na válku, terorismus a důsledky násilných řešení.

Takovým mírovým pokusem je jednak bojkot Izraele, o kterém jsme psali v článku Bojkot Izraele, spočívající v nátlaku na různé izraelské instituce s mezinárodním přesahem. Vedle Americké asociace antropologů (AAA) se chystá na 9.ledna 2016 důležité hlasování Asociace historiků (AHA) a následovat budou další americké akademické instituce.

BDS (boycott, divestment, sanctions)

Vedle bojkotu akademických institucí probíhá hnutí BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) vytvářející nátlak na velké společnosti působící v Izraeli a na okupovaných územích. Jedním z dílčích úspěchů tohoto hnutí je stažení investic z Izraele společností Veolia. O dalším boji a úspěších hnutí BDS si můžete přečíst ZDE. V našich mainstreamových médiích se o takových iniciativách mnoho nedozvíte. Maximálně zaslechnete ozvěnu izraelské propagandy.

EU bojkotuje Izrael

Ale kdeže! I když již v roce 2013 bylo ve hře nařízení povinného značení zboží pocházejícího z okupovaných územích. Psaly o tom Halo noviny 19. 8. 2013 ZDE. Po více než dvou letech jednání tedy EU konečně přikročila k nařízení, že výrobky pocházející ze Západního břehu Jordánu (West Bank) budou napříště muset být označeny, že pocházejí ze Západního břehu Jordánu (West Bank). Takovou "troufalost" a "drzost" samozřejmě nenechal Izrael bez odpovědi. Odvolal několik mezinárodních návštěv a Evropskou unii obvinil z nacismu a přípravy holokaustu. Nejde ovšem o žádný bojkot! Toho bychom se samozřejmě tváří v tvář izraelské lobby a moci neodvážili. Jde jen o označení výrobků Made in...

Jenže izraelští politici si zvykli zneužívat minulá utrpení a navykli „posílat jej dál“. Domnívají se, že když bylo někomu v dětském věku ubližováno, je obhajitelné, že v dospělosti bude zase znásilňovat, bít, a zneužívat děti on. My se na to máme dívat a tleskat. Kdo netleská, je Nežid a antisemita. Nejmocnější lobby tohoto světa je zároveň tím nejublíženějším a nejukňouranějším spolkem dneška. Místo toho, aby se stát Izrael stáhl ze všech okupovaných území, zboural zeď připomínající zdi ghett a koncentračních táborů a hledal společné řešení se svými sousedy, dále sází na konfrontaci, militarizaci a zotročení Palestinců.

Jen se divím, že jim není hanba. O to více si cením těch, kteří jako Židé jdou proti tomuto proudu a trvají na všeobecných lidských právech nejen pro Židy, ale i pro Palestince. Izraelci, kteří vidí, že demokracie je v Izraeli jen pro ně a nikoliv pro miliony ostatních obyvatel, mají ještě nezkalený zrak propagandou a důkladným vymýváním mozků. Zatím je jich menšina. Jak dlouho?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!